1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scilla [17]
3 years ago
7

Sarah sells 5 newspapers for $15 what is the unit rate for 1 newspaper

Mathematics
2 answers:
Elden [556K]3 years ago
8 0

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

15/3=15

so each newspaper cost $3


amm18123 years ago
3 0

Answer:

1 newspaper is 3 dollars

Step-by-step explanation:

the ratio 5:15 is equivalent to 1:3

You might be interested in
If JL=18. Then which statement is true?
kondor19780726 [428]

Answer:

JK = 18 also

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A man sells a type of nut for $7 per pound and a different one for $4.20 per pound, how much of each type should be used to make
qwelly [4]

Answer:

a type nut is 10 pounds

a different one is 14 pounds

Step-by-step explanation:

let a type of the nut be represented by t

Let a different one be represented by d

a type of nut cost $7 per pound

a different one cost $4.20 per pound

The cost of the mixture for 24 pounds = 5.37 * 24

= $128.88

t + d = 24 ........(1)

7t + 4.2d = 128.88 ..........(2)

From equation (1), t = 24 - d

Put t = 24 - d in equation 2

7(24 - d) + 4.2d = 128.88

168 - 7d + 4.2d = 128.88

168 - 2.8d = 128.88

-2.8d = 128.88 - 168

-2.8d = -39.12

d = -39.12 / -2.8

d= 13.97

d = 14 pounds

t = 24 - d

t = 24 - 14

t = 10 pounds

A type nut is 10 pounds. A different one is 14 pounds

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
By selling old CD Sarah has a store credit of $153 a new CD cost $18 what are the problem numbers of new cCD Sarah can buy
DiKsa [7]
Rileyflipflop, \frac{153}{18} = 8 \frac{1}{2}, since she can't buy half a CD, she's limited to no more than 8 CDs. If x = the cost of one CD, then x CDs cost $18x. Since we are limited to $153, our equation looks like... 18x < 153x < 8 \frac{1}{2} Again, since we can't buy half a CD, your answer should actually be... x ≤ 8 since we can buy 8 CDs or fewer.
4 0
4 years ago
What is one way of writing 10-3?
Grace [21]
Greetings!

"10-3" can also be written as:
1) -3+10
2)10+(-3)

Hope this helps.
-Benjamin


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kelly works two jobs. She usually works at a retail store for 8 hours during the day and is paid $12.90 per hour by the store. I
quester [9]

Answer:

i believe its 12.55

Step-by-step explanation:

if you add both number,  12.90 and 12.20, then divide by 2.

you'll will gain the same result

6 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
    7·2 answers
  • A tortilla chip has a mass of about 2 grams. Find the mass in milligrams.
    12·1 answer
  • Find the solutions to the equation below check all that apply
    12·2 answers
  • Find the solution of this system of equations. Separate the x- and y-values with a comma. x - 2y = 9 and x - y = 11
    14·1 answer
  • What the perimeter of this
    12·1 answer
  • Answer please will mark brainiest if right
    8·2 answers
  • Why are height and weight measurements taken?
    7·2 answers
  • Plz help me <br>who gives the correct answer in 1 min will be mark as braliniest
    8·1 answer
  • Circumfrence of circle with radius of 32in
    10·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST I JUST NEED HELP WITH THE LAST ONE THE GREEN SECTION
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!