Answer:
7
Step-by-step explanation:
1/2(x)=7/2
divide both sides by 1/2
x=
÷
x=
·
x=14/2=7
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Hope this helps.
t/30 + t/20 = 1
12 minutes
Step-by-step explanation:
just did the instruction on edgenuity
Answer:
n = 3
Step-by-step explanation:
8n - (3n + 4) = 11
8n - 3n - 4 = 11
5n = 11 + 4
5n = 15
n = 3
Y=-7/2x+1/2
1. find slope
2. plug in slope to y=mx+b
3. take point and plug it in (find a b)
4. plug in slope and b to get equation