1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kipish [7]
3 years ago
6

Josh paid for four books with three $20 bills he received $12 in change each book was the same price how much did each book cost

Mathematics
2 answers:
Trava [24]3 years ago
6 0

Three $20 bills is a total of $60

$60 - $12 = $48

He spent a total of $48 on the books

Divide the total spent by the number of books:

48 / 3 = 16

Each book cost $16

katen-ka-za [31]3 years ago
6 0

Answer:$12 per book

Step-by-step explanation: $20 x 3= $60

If you have $12 change you minus that from the $60

Now that is $48 for 4 books.

To work out one book you do $48/4 which is $12 per book.

You might be interested in
Given that h(x) = -3x - 7, what is h(-4)?
iris [78.8K]

Answer:

x=−3x−7whatish(−4)

Step 1: Flip the equation.

28ah2istw−3x=x

Step 2: Add 3x to both sides.

28ah2istw−3x+3x=x+3x

28ah2istw=4x

Step 3: Divide both sides by 28h^2istw.

28ah2istw

28h2istw

=

4x

28h2istw

a=

x

7h2istw

Answer:

a=x7h2istw

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the unite rate <br><br>there are 12 boxes with 108 items <br>how many items per box? <br>​
Butoxors [25]

there are 9 items in each box

7 0
3 years ago
Simplify the expression:<br> x+2/ x^2 -4 - (x - 2)
bonufazy [111]

Answer:

2 ( 1 + x )  ( 1 − x ) over  x ^2

Step-by-step explanation:

if you didn't get that its 2 ( 1 + x )  ( 1 − x ) as the numerator and  x ^2 as the denominator

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The linear equation was solved using these steps. Linear equation: 1 3 (12x + 15) = 7 Step 1: 4x + 5 = 7 Step 2: 4x = 2 Step 3:
bagirrra123 [75]

Answer:

The property that was used in step 1 was the distributive property.

The property that was used in step 2 was the subtraction property of equality.

The property that was used in step 3 was the division property of equality.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How is a 15% discount similar to a 15% decrease? Explain
VMariaS [17]
It's the same because you're trying to find net price (end price)

You're going to take in both scenarios 100%-15%= 85%

You're always going to be paying only 85% of the price.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kayla walks 3 2/5 miles each day? Wich of the following statements correctly describe how far she walks? A kayla walks 14 2/5 mi
    14·2 answers
  • Please help (click to veiw photo)
    7·1 answer
  • The lengths of a certain species of fish are approximately normally distributed with a given mean and standard deviation. Accord
    8·2 answers
  • This is the graph of f(x). what is the value of f(2)?
    11·2 answers
  • Find the point P that partitions the line segment AB given the ratio.
    6·1 answer
  • Which two ratios form a proportion? A) 3 : 4 and 6 : 12 B) 3 : 4 and 9 : 15 C) 3 : 4 and 12 : 18 D) 3 : 4 and 15 : 20
    5·2 answers
  • If 18 inches is equal to 1 1/2 feet how many feet long is a 36 inch board?
    6·1 answer
  • I have 15 pounds of flour. How many batches of pizza dough can I make from 1 bag of flour?
    6·2 answers
  • Write 1.12 as a mixed number
    14·2 answers
  • The transformation from parallelogram LMNO to parallelogram L'M'N'O' was carried out as shown in the coordinate plane below.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!