Answer:cost of each pound of apple= $3
And cost of each pound of orange =$2
Step-by-step explanation:
Step 1
Let cost of apples = x
And cost of Oranges =y
Let 6 pounds of apples and 3 pounds of oranges cost 24 dollars be represented as
6 x + 3y= 24----- equation 1
Also, Let 5 pounds of apples and 4 pounds of oranges cost 23 dollars be represented as
5x+ 4y= 23----- equation 2
Step 2
6 x + 3y= 24----- equation 1
5x+ 4y= 23----- equation 2
Using substitution method to solve the equation
6 x + 3y= 24
24-6x=3y
y= 24-6x/3 = 8-2x
Y= 8-2x
Substituting the value of y= 8-2x into equation 2
5x+ 4( 8-2x)= 23
5x+ 32 -8x= 23
32-23= 8x-5x
9=3x
x=9/3
x=3
Putting the value of x= 3 in equation 1 and solving to find y
6 x + 3y= 24
6(3) +3y= 24
18+3y=24
3y= 24-18
3y=6
y=6/3= 2
Therefore the cost of each pound of apple= $3
And cost of each pound of orange =$2
Answer:
The triangle does not exist because sin(A)/a can not be equal to sin(B)/b
Step-by-step explanation:
we know that
step 1
Find the measure of angle B
Applying the law of sines

we have




substitute




Remember that the value of sine can not be greater than 1
therefore
The triangle does not exist because sin(A)/a can not be equal to sin(B)/b
for the first one set 3y+y=180 and y+x=180
the second one set w+y=180, 42+x=180, y+20=180, and 87+v
Answer:
4,800 loaves.
Step-by-step explanation:
Solve by utilizing ratios and cross-multiplication.