1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
juin [17]
3 years ago
6

A runner runs 8 miles in 92 minutes. What is the runner's unit rate.

Mathematics
1 answer:
scoundrel [369]3 years ago
7 0
11.5 minutes per mile
You might be interested in
What term can be used to describe this graph? A. negative exponential growth B. negative linear growth C. positive linear growth
Vladimir79 [104]
D ~ Positive Exponetial growth. Hope it helped!!! <3 (^u^)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the vertex of the function given below.<br><br> y= x2 - 6x +1
Helga [31]

Answer:

V( 3, -8 )

Step-by-step explanation:

Parable equation is of the form:

( x - h )² = 4p*(y - k)

In that expression, vertex has coordinates V ( h, k )

Then all we have to do is transform the given equation

y = x² - 6x + 1       or     x² - 6x  = y - 1          (1)

We can get a  perfect square trinomial in the first member of the equation according to:

x²  -  6x   =   ( x - 3 )²  - 9

(x - 3 )²   = x² - 6x  + 9

By substitution  en equation (1)

( x - 3 )² - 9 = y - 1

( x - 3 )² = y -1 + 9

( x - 3 )² = y + 8

( x - 3 )² = (y + 8 )

Then vertex coordinates are

V( 3 , -8)

3 0
3 years ago
A box of candy had 4 cherry pieces for every 9 lemon pieces. If the box had 45 lemon pieces, how many cherry pieces would there
Damm [24]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Penny joined a yoga studio that charges a $25 membership fee and $45 each month. Assume y = total cost and x = number of months.
nataly862011 [7]

Answer:

y=45x+25

y = total cost and x = number of months.

3 0
3 years ago
2657ml converted to liter is?
Luda [366]

Answer: 2657ml converted to liters is 2.657

Step-by-step explanation: hope this helps

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 24% of students buy there lunch, 190 students bring their lunch from home. How many students are there in total
    5·2 answers
  • What is the slope of the line that passes through the points (3, 8) and (12, 1)? A. -9/7 B. -7/9 C. 7/9 D. 9/7
    9·2 answers
  • Pleassseee help me solve 4b+11=39
    12·2 answers
  • I have faild this awnswer and im trying to find out what i did worng
    12·1 answer
  • Choose the quadratic equation that has a leading coefficient of 1 and solutions 3 and -2.
    6·1 answer
  • Christmas candy and items are 80% off at Walgreens. Lacy got 3 rolls of wrapping paper originally priced at $4.99 each and a box
    9·1 answer
  • A train can travel 744 miles in 3 hours .what is the unit rate that this train is traveling per hour in miles
    14·1 answer
  • X = ?<br><br> picture is attached :)
    15·2 answers
  • Help help help help help help help please please please please please please please
    14·2 answers
  • A group of students travel 14 miles in 3 days. If they travel the same amount of miles each day, about how many miles does the g
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!