1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
77julia77 [94]
2 years ago
8

The cost of 3 candles is $19.50. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
julsineya [31]2 years ago
7 0
The unit price will be 6.50
Cheers,Irys
Neporo4naja [7]2 years ago
7 0
The unit price is $6.50

You might be interested in
Taci makes birthday cards using sheet of paper for each card. How many cards can she make using 12 sheets of paper?
Zepler [3.9K]
Answer is probably 12
It’s 12 because Taci is using A SHEET OF PAPER for each card. So yea... I’m impressive ik
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
From the set {6, 7, 11}, use substitution to determine which value of x makes the equation true.
kotykmax [81]
11 if you multiply 11 by both the number and and the variable you’ll get 11x-55=66. Add 55 to each side which will give you 121 then divide that by 11
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the sine of angle S. Reduce the answer to the lowest terms.
NeX [460]

Answer:

\sin e\text{ S = }\frac{3}{5}

Explanation:

Here, we want to get the value of sine S

The sine of an angle is the ratio of the opposite side to the hypotenuse side

The hypotenuse side is the side that faces the right angle which is the small box. It is the longest side of the triangle and it measures 10

The opposite is the side that faces the angle which is 6

We have the sine as:

\frac{6}{10}\text{ = }\frac{3}{5}

8 0
7 months ago
A chalkboard has an area of 35.8 ft a smaller chalkboard is 0.7 times that size what is the area of the smaller chalkboard
Elenna [48]

The smaller chalkboard would be 25.06 ft

3 0
3 years ago
Find the mean of each data set. 11,16,17,20,26
Pavel [41]

Answer:

The mean is 18

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Irene is looking for a job cutting hair. One option is self-employment at The Greenville Salon,
    12·1 answer
  • Need help with question
    11·1 answer
  • She invited 150 friends. But she only had 5 activities for her friends and her party only lasted 4 hours. How much time will eac
    9·1 answer
  • 6,300,000,000 = 6.3 x 1,000,000,000
    7·2 answers
  • Find the volume of the triangular prism​
    10·1 answer
  • What is the equation of the following line? Be sure to scroll down first to see
    5·1 answer
  • What is: X+2-3= When X=1
    9·2 answers
  • Please help me on the second one. I do not know the answer
    8·2 answers
  • What is the following product?
    14·1 answer
  • Jeff made 2 out of every 5 baskets he shot during basketball practice. If he took 25 shots, how many baskets did he make? You MU
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!