1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Umnica [9.8K]
3 years ago
15

As Jackson built a square fence around his garden, he wondered how much he would have to pay if he increased the length of each

side of the fence by the same number of meters. Each meter of fence costs 3 dollars. Which of the following functions best describes the additional amount of money Jackson will have to spend, in dollars, if he increases each side of the fence by m meters?
Mathematics
1 answer:
Rom4ik [11]3 years ago
4 0
A good function for this situation would be

c = 4(3m)


C is the cost of it all, m is the number of meters. The 3 is how many dollars it costs for each individual meter, and the 4 is how the length would need to be applied to all four sides of the fence. Hope this helped!
You might be interested in
Draw a quick picture to show the number 68 In two ways
enot [183]
You can draw two quarters, a dime, a nickel, and three pennies. Or 6 dimes and 8 pennies.
7 0
3 years ago
Gyaltsho's mass would be 32kg​
adoni [48]

Answer:

What type of question is this?

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Give an example of a rational number and why it's rational.​
dalvyx [7]
Answer: 0.75

Explanation: a rational number is a number that can be expressed as the quotient or fraction p/q of two integers, a numerator p and a non-zero denominator q. Since q may be equal to 1, every integer is a rational number
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In which quadrant is the point (-5,-3) located
schepotkina [342]

Answer:

In the 3rd quadrant

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price. 14 ounces of canned corn for $1.96​
Genrish500 [490]

The unit price of canned corn is $0.14

14 ounces = $1.96

1 ounce = 1.96 / 14

= 0.14

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Simplify the square root of 27x^12/300x^8
    15·2 answers
  • Based on the Census, state A has 17 fewer electoral votes for president then state B. If the total number of electoral votes for
    10·1 answer
  • Does 4 time 9.99 give me 39.96?
    5·2 answers
  • Mark just landed a great job as an engineer where he will make $65,000 a year. The company he will work for guarantees a 2% pay
    10·1 answer
  • You have to use the zero factor property.
    8·1 answer
  • A hypothesis will be used to test that a population mean equals 10 against the alternative that the population mean is less than
    11·1 answer
  • Evaluate. 2^n -1, where n =7​
    14·1 answer
  • I need help with this
    13·1 answer
  • *Just use 10° for your angle *
    15·1 answer
  • Malik made the number pattern 1, 3, 7, 15 following a rule. The rule is to double the number and add one. Which number would com
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!