Answer: 48 kilogramos de fruta
Step-by-step explanation:
Hola, para resolver este problema simplemente hay que sumar las cantidades de cada fruta:
Kilos de manzanas + kilos de mangos+ kilos de naranjas:
Matemáticamente hablando:
34+12+2 = 48 kg
Elena compro 48 kilogramos de fruta en total.
Si quedo alguna duda no dudes consultar con un comentario.
Answer:
(16x + 21) and (16x - 6)
Step-by-step explanation:
f(g(x)) = f(6 + 4x)
Applying the f(x) function on (6 + 4x) gives
4(6 + 4x) - 3
Which equals 16x + 24 - 3
= 16x + 21
g(f(x)) = g(4x - 3)
Applying the g(x) function on (4x - 3) gives
6 + 4(4x - 3)
Which equals 6 + 16x - 12
= 16x - 6
Answer:
$23.80 per pair, $190.4 for 8 pairs
Step-by-step explanation:
a. assuming each pair of jeans is the same price, just divide the total by 3. the price per pair is 71.40/3, which is $23.80 per pair
b. simply multiply the price of one pair of jeans, as found above, by 8. 23.80*8 is $190.4 for 8 jeans
hope this helped!
Answer:
40 dimes and 21 pennies.
Step-by-step explanation: 40 dimes equal 4.00 so just add 21 pennies
63/12 = 4.2
4.2 x 12 = 50.4
x = 50.4