Answer:
70 and (100%)(40)+(80)(40)
Step-by-step explanation:
hh
Answer:
Circular one
Step-by-step explanation:
It really depends on how you cut it, but circles are just one big edge that's curved to meet up with itself.
Also, corners aren't edges and rectangles have corners.
Go with the circle one
Answer:
<h2><u>
Graph A</u></h2>
Step-by-step explanation:
We know it must be graph A because when finding the most popularly bought item, the percentages only can go to 100%
So graphs C and D are eliminated.
Also since it never said any flavors were unknown, all the percents have to add up to 100%
So graph B is eliminated.
Only graph A follows the requirements
If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
Answer:
11.18 miles
Step-by-step explanation:
The sides of a right triangle a, b, c are related by the equation
a^2 + b^2 = c^2
where c is the longest side of the triangle
Hence given that A connects B and C directly and forms a right angle at A
5^2 + 10^2 = c^2
Where c is the length of the road
25 + 100 = c^2
125 = c^2
c = 125^1/2
= 11.18 miles