1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
REY [17]
3 years ago
6

Does anyone know this answer?

Mathematics
2 answers:
kherson [118]3 years ago
4 0

Hi!

The question states: the height of a tree twenty feet tall increases by two feet each year.

Since it increases at a constant rate, 2 feet per year, it's linear.

Linear equations, when graphed, are a straight line, because the same amount is added at a constant rate. The constant rate in this case is 2 feet per year.

Quadratic is something completely different. It's a curve, going up, and then going down. A problem that would apply to that would be, for example, throwing a ball upwards.

Exponential, is when something is multiplied at a steady rate. If this question was exponential, it would have to be, the height of a tree twenty feet tall increases by double each year.

So your answer is linear.

Hope this helped!

vladimir1956 [14]3 years ago
3 0
It is leaner because the progress of the tree growth is constant. Every year it increases 2 feet staring at 20 feet
You might be interested in
Need the answer ASAP!! 20 points
aniked [119]

Answer:

I think C. is it

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
35/9 simplified to it’s simplest form
MariettaO [177]

Answer:

3\frac{8}{9}

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to...? Screenshots attached. Please help! Thank you.
Studentka2010 [4]

Answer:

4x^{3} y^{2} (\sqrt[3]{4 x y})

Step-by-step explanation:

Another complex expression, let's simplify it step by step...

We'll start by re-writing 256 as 4^4

\sqrt[3]{256 x^{10} y^{7} } = \sqrt[3]{4^{4} x^{10} y^{7} }

Then we'll extract the 4 from the cubic root.  We will then subtract 3 from the exponent (4) to get to a simple 4 inside, and a 4 outside.

\sqrt[3]{4^{4} x^{10} y^{7} } = 4 \sqrt[3]{4 x^{10} y^{7} }

Now, we have x^10, so if we divide the exponent by the root factor, we get 10/3 = 3 1/3, which means we will extract x^9 that will become x^3 outside and x will remain inside.

4 \sqrt[3]{4 x^{10} y^{7} } = 4x^{3} \sqrt[3]{4 x y^{7} }

For the y's we have y^7 inside the cubic root, that means the true exponent is y^(7/3)... so we can extract y^2 and 1 y will remain inside.

4x^{3} \sqrt[3]{4 x y^{7} } = 4x^{3} y^{2} \sqrt[3]{4 x y}

The answer is then:

4x^{3} y^{2} \sqrt[3]{4 x y} = 4x^{3} y^{2} (\sqrt[3]{4 x y})

4 0
2 years ago
Find the unit rate <br><br> $28 for 7 people
Vlad1618 [11]

Answer: 4 dollars per person .  that would be it .

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A catering company is setting up for a wedding they expect 150 people to attend they can provide tables that seat 6 people and l
    15·1 answer
  • What percent is a 11 out of 25
    15·2 answers
  • Of 150 adults selected randomly from one town, 30 of them smoke. Construct a 99% confidence interval for the true percentage of
    13·1 answer
  • Find the minimum and maximum possible areas of a rectangle measuring 6 km by 11 km.
    5·1 answer
  • Comparing Familiar Area Formulas
    13·2 answers
  • a marble is drawn at random from a bag which contains nine yellow marbles and six white marbles . Find the probability of white
    15·1 answer
  • a submarine starts out at 120 feet below sea level it dives another 175 feet and then rises 228 feet. what is the current depth
    14·1 answer
  • Someone please help me
    11·1 answer
  • To construct a parallel line through a point not on the line using paperfolding you can perform the ___ construction twice
    5·2 answers
  • I need help please yall <br><br>use orders of operation and simplify ​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!