1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grin007 [14]
3 years ago
5

8x+4=32 What is the value of X in the problem stated, all answers real and imaginary.

Mathematics
1 answer:
GarryVolchara [31]3 years ago
8 0
Subtract 4 from both sides.  You'll get 8x = 28.   Solving for x, x = 28/8 = 7/2
You might be interested in
A<br> is part of a line with one endpoint but goes on<br> forever in the other direction.
hjlf

Answer:

A ray

Step-by-step explanation:

A ray is a line segment that has only one endpoint. A ray is infinite in one direction. That means that it goes on forever in one direction.

7 0
3 years ago
Four polynomials are shown below:
7nadin3 [17]
C. It is fifth degree because the highest power in it is 5. It is a binomial because there are two terms in it.

A is also 5th degree, but it has three terms. D is a binomial, but its degree is 3.

B is neither a binomial nor fifth degree.
3 0
3 years ago
during one month the orangevale parks and recreation district spent $5720 for various activities. they spent $1430 on mommy and
AysviL [449]

To solve this problem, we must figure out what percent of the total spending was spent on mommy and baby exercise programs. To figure this out, we should divide how much was spent on the mommy and baby exercise by the total amount spent on the district activities.

$1430/$5720 = 0.25

This is a percentage, or a portion out of 100, which means we must multiply this decimal by 100 to find its equivalent percentage.

0.25 * 100 = 25

Therefore, your answer is 25% of the total spending was spent on mommy and baby exercise programs.

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Identify the following polygons with the most specific name. Please she jpg for shapes and choices.
ExtremeBDS [4]

Answer:

isosceles trapezoid

Step-by-step explanation:

honestly not 100% sure but it seems the most specific

5 0
3 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bag contains 5 red cubes and 7 white cubes. Celinda will select one cube, put it in her pocket, and then select a second cube.
    7·1 answer
  • Dalia owns a gravel pit. She took a random sample of rocks and counted 585858 sedimentary rocks, 213213213 metamorphic rocks, an
    13·1 answer
  • Colleen rode her bicycle 9.5 miles in 0.8 hour. What was her average speed in miles per hour? a 11.875 miles per hour b 10.3 mil
    8·2 answers
  • tinas salsa class membership which s $15 is deducted automatically from her bank account every month. which expression show the
    10·1 answer
  • The slope of the line whose equation is x + y = 6 is: -1 1 6
    12·1 answer
  • Solve the equation 1.2x = 5.16 for x.<br><br> x =
    5·2 answers
  • Whats the answer to multiply (-3)(7)?
    7·2 answers
  • Water bottles are sold in cases of 24. Select the expressions that can represent the total number of water bottles in c cases
    9·1 answer
  • Please help me ill give out brainliest please don’t answer if you don’t know
    9·1 answer
  • Solve for w.<br><br> w/5 = 3<br> 0<br> 2<br> 3<br> 5<br> 8<br> 15<br> 
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!