Answer:
D) 35.6
Step-by-step explanation:
Use pythagorean theorem
22^2 + 28^2 = 1268
Take square root of 1268, which equals to 35.60898763.
Answers:
- Choice B) y = (1/4)x
- The unit rate is <u> 3.89 </u> dollars per pound. It costs <u> 23.34 </u> dollars for a turkey that weighs 6 pounds.
=====================================================
Explanations:
- Direct proportional equations are always in the form y = kx, where k is some constant. In the case of choice B, we have k = 1/4. Visually, direct proportion equations are always straight lines and go through the origin.
- Divide $34.99 over 9 to get 34.99/9 = 3.88777 approximately. This rounds to 3.89, so it costs $3.89 per pound. That's the unit rate. Multiply this by 6 to get 6*3.89 = 23.34 which is the cost of the 6 pound turkey.
Answer:
A = $56,740
Step-by-step explanation:
Use the Compound Amount formula A = P(1 + r)^t. Substitute 0.05 for r and $40,000 for P:
A = $40,000(1 + 0.05)^6
A = $56,740.26, or, rounded off to the nearest dollar,
A = $56,740
<span>Together they wrap 14+12 = 26 boxes per hour.
t hours × 26 boxes/hour = 65 boxes
C</span><span>
</span>