1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksano4ka [1.4K]
3 years ago
13

Divide use partial quotients 156 divided by 13

Mathematics
2 answers:
Alexeev081 [22]3 years ago
8 0

    

      156÷13

  13 goes into 15 once

so under the 156 put 13 under 15 left with 2 bring down the 6 to make it 26

13 goes into 26 2 times

 so under where you wrote 26 put 26 then 26-26=0

so your answer is 12





enot [183]3 years ago
7 0

Answer:

At last step, we get remainder as 0 .

Step-by-step explanation:

In this question, we need to divide 156 by 13 using partial quotients . In this method, we keep on dividing dividend by the divisor till the remainder becomes 0 .

 Consider step 1.

We know that 13×1=13, we get step 2.

Here in step 2, dividend = 156 , divisor = 13 , quotient =  1, remainder = 2

In step 3, carry down 6 from the dividend, now we have divisor as 13 and dividend as 26

We know that 13×2=26, so we get

( see step 4 )

At last step, we get quotient as 12 and remainder as 0.

You might be interested in
Determine the rate and the unit rate. $279 for 9 tickets. $18 for 6 volleyballs. 4 fouls in 20 minutes. 36 strikeouts in 54 inni
sergejj [24]
<span>The rate is the ratio and the unit rate is the rate when the denominator is 1.


$279 for 9 tickets.

=> rate = $279 / 9 tickets => unit rate = $ 31/ ticket

 $18 for 6 volleyballs.

=> rate = $ 18 / 6 volleyballs =>  unit rate = $ 3 / volleyball

4 fouls in 20 minutes.

=> rate = 4 fouls / 20 minutes => unit rate = 0.2 fouls / minute

36 strikeouts in 54 innings.

=> rate = 36 strikeouts / 54 innings => unit rate = 0.67 strikeouts / inning
</span>
4 0
3 years ago
If the length of a rectangle is 120 m and the diagonal measures 130 m what is the perimeter and area of the rectangle
Leviafan [203]

Answer:

Step-by-step explanation:

width=√(130²-120²)=√[10²(13²-12²)]=10√(13+12)(13-12)=10√(1×25)=10×5=50 m

perimeter=2(120+50)=2×170=340 m

area=120×50=6000 m²

5 0
2 years ago
Which of the following is the largestest set? Becareful of spelling. Real numbers, Rational Numbers, Irrational numbers or Natur
vichka [17]
Real numbers. Others contain fractions and decimals which are breaking down a whole. Real numbers are 1 whole. Hope this helps (Hope i get brainliest to!)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which lists all the integer solutions of the inequality |x| &lt; 3?
Alexus [3.1K]
Simple the answer is c 100% positive 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
R=2t/3+v, solve for t
BartSMP [9]

I wrote my decision on a piece of paper.


5 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HURRY AND ANSWER FOR ME
    7·2 answers
  • The number of goldfish in a tank is 22 and the volume of the tank is 56 square feet. What is the density of the tank?
    8·2 answers
  • Which is a valid proportion A.) 3/4=21/28 B.) 5/6=29/30 C.) 4/7=16/49 D.) 2/5=12/15​
    11·2 answers
  • 2x+y=5<br> -x+2y=4 <br><br> How do you solve this
    12·1 answer
  • A pen drops from the top of a desk that is 4 feet tall. The distance from the pen to the ground can be modeled by the equation b
    14·1 answer
  • -5/6x = 20 2/3(x - 7) = -2 solve them and show your work! ASAP! I need this done fast!!
    11·1 answer
  • Share 56 in the ratio 5:3
    5·2 answers
  • What is the value of X
    11·2 answers
  • Write an expression that has 5 terms and that is equivelent to 5x+y
    6·1 answer
  • Ava is raising money for a school trip by selling bags of chips and candy bars. The price of each bag of chips is $1.75 and the
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!