1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
S_A_V [24]
3 years ago
11

Kendra has a painting canvas that is 20 inches wide by 37 inches high. She painted a red rose, which covered 50% of the canvas.

Mathematics
1 answer:
uysha [10]3 years ago
6 0
The total area is:
 A = (20) * (37)
 A = 740 in ^ 2
 We can make the following rule of three:
 740in ^ 2 -----> 100%
 x --------------> 50%
 Clearing x we have:
 x = (50/100) * (740)
 x = 370 in ^ 2
 Answer:
 
the area of the canvas which was covered by the red rose was:
 
x = 370 in ^ 2
You might be interested in
Give an example of a situation in which a percentage is greater than 100%. (2 points) HURRY WILL MARK BRAINLEST FOR 140 POINTS!
zysi [14]

Answer:

There is a price and it rises by 30%the price sit now 130%of the original

Step-by-step explanation:

There is a price and it rises by 30%the price sit now 130%of the original

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
pishuonlain [190]

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP DFASSSSSSSSSTTTTTTT PLZZZZZ   
lana66690 [7]

A. <em>distributive property </em>

i hope this helps

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joyce paid 180$ for an item at the store that was 20 percent of the original price. What was the original price
Natasha_Volkova [10]

Answer:

$900

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ace Taxi Company charges riders $10.00 for a ride and $1.00 per mile for trips. Write an recursive rule describing their income
nika2105 [10]

Answer:

10+1x where x is the miles traveled

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The depth of a lake is 1,400 meters.What is the depth in kilometers?
    11·2 answers
  • What is the ratio 28 : 4 in it's simplest form?
    14·2 answers
  • The lines on a 2 cup liquid measuring cup divide each cup into eighths. If you measure 1 cups of water, between
    15·2 answers
  • jenny receives total employee benefits that are 24.5% of her gorss annual pay.if jenny has a gross annual pay of 70,000 how much
    13·1 answer
  • How is 7x➕721 factored
    7·1 answer
  • A professor finds that the average SAT score among all students attending his college is 1150 ± 150 (μ ± σ). He polls his class
    12·1 answer
  • Can any one here please help me in this math problem I really need help
    13·1 answer
  • Solve for z.<br> 11z + 2z = -13
    5·2 answers
  • Carl collects coins compulsively, but he only likes quarters and dimes. Carl currently has 125 coins for a total of $26.00. How
    12·1 answer
  • 1,868 to the nearest hundred
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!