1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
patriot [66]
2 years ago
13

$206.88 with a 5.75% sales tax

Mathematics
1 answer:
7nadin3 [17]2 years ago
5 0
206.88*1.0575= $ <span>218.7756</span>
You might be interested in
These numbers are either whole numbers, or negatives of whole numbers. They are called_______.
Gala2k [10]
I think that the answer is integers.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Paul, buys 2 pencils for every 3 notebooks at the flea market. If he bought a total of 48 Pencils, how many notebooks did he buy
Alexxandr [17]

Answer

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A cleaning company charges a fee of &amp;65 in addition to $10.50 per hour of cleaning, let x represent the number of hours clea
photoshop1234 [79]
Fee of $65
$10.50 per hour

'x' represents hours

Therefore we have:

y = 10.50x + 65

Because 10.50 is the cost per hour, and x represents hours, so we put these together. 65 is a one-time fee, so we just add it on.
3 0
2 years ago
Find the sum of the linear expressions<br> (8x - 16) + (-12x - 2)
Allushta [10]

Answer:

-4x-18

Step-by-step explanation:

pickle

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the rectangles perimeter, find the unknown side lengths.
Dominik [7]

The perimeter is just adding all the sides together.

a.) 180 = 40 + 40 + x + x

180 = 80 + 2x Subtract 80 on both sides

100 = 2x Take 1/2 of 100 to get x

x= 50cm


b.) 1000 = 150 + 150 + x + x

1000 = 300 + 2x Subtract 300 on both sides

700 = 2x Take 1/2 of 700 to get x

x = 350

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 150% of A is equal to $120
    8·2 answers
  • Slope is 0 and (3,2) is on the line
    6·1 answer
  • The area (A) of a circle with a radius of r is given by the formula A=3.14r^2 and its diameter (d) is given by d=2r. Arrange the
    5·1 answer
  • The Science Club went on a two-day field trip. The first day the members paid $30 for transportation plus $18 per ticket to the
    6·2 answers
  • working together, melissa and jing can mow a lawn in 5 hours. It would take melissa 8 hours to do the job alone. What is the val
    8·1 answer
  • Isabella went to the salon and was charged $72.60 for a cut and color. She added 20% to the cost as a tip. If there is an 8% sal
    7·2 answers
  • If a 16 oz package of cereal is $4.00, then what is the unit rate: 1 oz/.25 or .25/1 oz?
    10·2 answers
  • Whoever answers I’ll mark brainliest
    10·1 answer
  • What is an equation with a difference of 6
    6·1 answer
  • In each of the following equations, what is
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!