1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jolli1 [7]
3 years ago
11

Candy and Tim share a paper route. It takes Candy 85 min to deliver all the papers, and it takes Tim 65 min. How long does it ta

ke the two when they work together?
Mathematics
1 answer:
RSB [31]3 years ago
3 0

Answer:

The time required to finish the work by both candy and Tim working together = 36.83 minute

Step-by-step explanation:

Time taken by the candy to finish the work T_{1}= 85 min

Time taken by the Tim to finish the work T_{2}  = 65 min

Thus the time taken by both to finish the work = \frac{T_1 \times\ T_2}{T_1 + T_2}

Put the values of T_{1} and T_{2}  we get ,

                    T_{} = \frac{85 \times\ 65}{85 + 65}

                    T_{} = \frac{221}{6}

                    T_{} = 36.83 minute

Thus the time required to finish the work by both candy and Tim working together = 36.83 minute

You might be interested in
A town uses positive numbers to track increases in population and negative numbers to track decreases in population. The populat
Alex73 [517]
Well heres what to do


300 residents                         5yrs


divde 300 by 5= you get 60 a yr
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lots of points.
Kazeer [188]

Answer:

1.  Not a function.

2. This is a function.

3. This is a function.

Step-by-step explanation:

1. 13 maps on to 4 and -4 so not a function.

2 and 3 - these both pass the vertical line test so they are functions.

3 0
3 years ago
A washing machine sells for $201 after being discounted by 40 percent. What was the original price of the washing machine?
olga_2 [115]

Step-by-step explanation:

Let original price be x

Price after 40% discount is $201

Therefore

x × 40% = $201

x = 201 ÷ (40/100)

x = 502.5

Therefore, the original price is $502.5

Hope it helps :)

5 0
3 years ago
A horticulturist conducted an experiment on 110 thirty-six inch plant boxes to see if the amount of plant food given to the plan
djyliett [7]

Skejsbssbdgdhdhjslslakasksnshshsksisikssjsjsjjsjsjsjsjss

8 0
3 years ago
Which one is correct please hurry
nikklg [1K]

Answer:

g

Step-by-step explanation:

it is g because you have to acally read that question

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 2/3n=4n-10/3n-1/2 <br>can you show me how to do it step by step please
    5·1 answer
  • Rocky's car moves to G then it moves to B.His ride is 360 degrees
    10·1 answer
  • The capacity of a small glass is 120 ml. how many small glasses can be completely filled from a 2l pitcher of water?
    10·2 answers
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost
    15·2 answers
  • Select correct answer pls^^
    8·2 answers
  • Can we just get rid of math forever?
    13·2 answers
  • Omg someone do these for me and ill give brainliest please im rushing
    5·2 answers
  • Identify the translations of the graph of the parent function f(x) = x^2? that result in the graph of g(x) = (x + 2)2 + 6.
    5·1 answer
  • What is the slope of the line on the graph?​
    14·2 answers
  • Least common multiple of 6,5,3
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!