1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FinnZ [79.3K]
3 years ago
11

The same amount of principal is invested in different accounts earning the same interest rate. Which of the following accounts w

ould have the greatest accumulated value at the end of one year?
a.
An account earning no interest
b.
An account earning simple interest
c.
An account earning interest compounded annually
d.
An account earning interest compounded daily
Mathematics
2 answers:
denis23 [38]3 years ago
6 0
D. Because the interest is compounded more frequently, you will get more money. This is because it allows you to earn interest on previous interest more frequently. 
lyudmila [28]3 years ago
3 0

Answer : D

The same amount of principal is invested in different accounts earning the same interest rate.

The account will not grow without interest

Lets assume , initial amount P= 100, rate of interest = 5%=>r= 0.05 and

number of years, t= 1

Calculate the simple interest

A = P + P*r*t = 100 + 100*.05*1= 105

In simple interest, $100 invested , amount earned = $105

Now we calculate earning interest compounded annually

A= P(1+\frac{r}{n})^{t*n}

Lets assume , initial amount P= 100, rate of interest = 5%=>r= 0.05 and

number of years, t= 1, for compounded annually n= 1

A= 100(1+\frac{0.05}{1})^{1*1}= 105

For interest compounded annually, $100 invested , amount earned = $105

Now we calculate earning interest compounded daily

A= P(1+\frac{r}{n})^{t*n}

Lets assume , initial amount P= 100, rate of interest = 5%=>r= 0.05 and

number of years, t= 1, for compounded annually n= 365

A= 100(1+\frac{0.05}{365})^{1*365}= 105.26

For interest compounded daily, $100 invested , amount earned = $105.26

So, An account compounded daily will have greatest accumulated value at the end of one year


You might be interested in
Find the slope of the line
Mashcka [7]

3/2 it’s three up and two to the right

6 0
3 years ago
The graph shows the number of points, y, a player earns in a balloon game
Lilit [14]
Y = 25x
Slope is rise over run or (y2-y1)/(x2-x1)
(25-0)/(1-0)=25
No b value in y=mx+b because the origin is at 0.
8 0
3 years ago
Jen has 2 meters of taffy she want to give each of her 3 best friends an equal amount of taffy how many centimeters of taffy wil
bezimeni [28]
Each friend will get approximately 66.6 centimeters of taffy
6 0
2 years ago
What happens when you celebrate halloween in the spring
kirill [66]

Answer:

the day that immediately proceeds the last and final spring sabbat, ... The fact that Beltane and Samhain happen in unison twice a year lends

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
An individual is hosting a cookout for the kick ball team. The individual wants to have two hot dogs for each guest, and 6 extra
hoa [83]

Answer:

Option 2) y = 26    

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

The individual wants to have two hot dogs for each guest, and 6 extra hot logs in case some teammates bring friends.

Thus, the dependent variable is the number of hot dogs.

\text{y: Number of hot dogs}

The independent variable is the number of teammates.

\text{x: Number of teammates}}

Thus, the linear relation between the dependent and the independent variable is given as:

y(x) = 2x + 6

We have to find the value of dependent variable when independent variable is 10

For x = 10

y(10) = 2(10) + 6 = 26

Thus, the correct answer is

Option 2) y = 26

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How many times can 2 go into 238​
    10·1 answer
  • Rewrite each equation so y is a function of x. 2y+8=y-3x
    7·1 answer
  • The complement of 25% is 52% true or false
    8·2 answers
  • Use z scores to compare the given values.
    6·1 answer
  • A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price<br> per Ib?
    7·1 answer
  • Hi help hi help hi help in the picture
    8·2 answers
  • Suppose the base of the prism was a rectangle of sides I and w. Type a formula for the volume of the prism using i, w and h
    9·1 answer
  • Complete the table and then find the function rule. Remember to put in the y=mx+b form
    6·1 answer
  • Write the equation of a line with that passes through the<br> points (-3, -2) and (6,1)?
    13·1 answer
  • How to do this problem? Please I wanna know how to do it since my teacher barely explains stuff .-.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!