Answer:
my fav anime is naruto :)
Step-by-step explanation:
Answer:

Step-by-step explanation:
we have

where
Q -----> is the daily output
A -----> is the number of people
For Q=621
Find the value of A
substitute and solve for A

Subtract 600 both sides


squared both sides


Subtract 41 both sides

Rewrite

Answer:
-2(x^2+2)
Step-by-step explanation:
1. x^2-3x^2-4
= -2x^2-4
2. -2(x^2+2) factor completely :)
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70
Answer:
c
Step-by-step explanation: