1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gizmo_the_mogwai [7]
3 years ago
6

Yesterday 96 people attended the school band concert, and 3/4 of them stayed for the cookies and punch. How many people stayed f

or cookies and punch?
24
33
69
72
Mathematics
1 answer:
kupik [55]3 years ago
6 0

72 people stayed, because 96 ÷ 4 = 24, and 24 * 3 is 72.

You might be interested in
a person is scheduled to pick up 9 crates each crate weighs 1/4 how much weight will the delivery have
AveGali [126]
36 pounds is the awnser

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
at the farmers market 8 apple cost $5.20 if each apple cost the samw amount what is the price per apple
Margaret [11]

\displaystyle\bf Solve:8\times p=5,2 \$ => p=\frac{5,2}{8} =\frac{5,2:\boxed{8}}{8:\boxed{8}}   =0,65\$\quad She \:unit\: cost\:is\:\underline{ 0,65} \\\\Check :\:8\times\underline{0,65} =5,2\$ \\\\0,65=0,65 \\\\\rightarrow The\: price\:per \:apple \:is \: 0,65 \$

7 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP I NEED DONE BEFORE 9 Function Notation
icang [17]
10. -3g I think I used tiger algebra
7 0
3 years ago
What is 777778978734*79980324768762378945569723
Zielflug [23.3K]
? do you have a photo of your work
8 0
3 years ago
In a race, 16 out of the 25 bicyclists finished in less than 51 minutes. What percent of bicyclists
Sholpan [36]
I think it’s 25x if not send the equation answers
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Stephen had 24 miniature cars. He gave 2 cars to his brother. Then he passed the rest of the cars equally among 4 friends. Which
    15·1 answer
  • What is the sum of the exterior angles of a<br> 14-gon?
    11·2 answers
  • Please help
    15·1 answer
  • Perform the following division. Round the answer to three decimal places. Use paper and pencil to calculate the problem. 0.64 ÷
    8·1 answer
  • Which correctly describes the effects on
    8·1 answer
  • Determine if this data is an example
    10·1 answer
  • Mahmoud earns $450 per week plus a 20% commission as a car salesman. He wants his
    6·1 answer
  • Find the slope of the line through the points (12, -9) &amp; (-11, -9)
    5·2 answers
  • Fifty Points and Brainliest!<br> Select all that have a proportional relationship:
    15·1 answer
  • Please Help if you can.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!