1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gregori [183]
3 years ago
13

What unit is used to measure the attribute under investigation?

Mathematics
1 answer:
wolverine [178]3 years ago
4 0

Answer:

A). Ages

Step-by-step explanation:

The bar chart presents the number of people who are of different ages at a family reunion.

The attribute being measured is the age as can be seen on the horizontal axis of the bar chart.

The correct option is A.

You might be interested in
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
Juliette [100K]
What i would do since $22.10 for 2.6 find out how much 1 pound of salmon is

so divide $22.10 by 2.6

which would equal $8.50

$8.50 per pound of salmon

hope this helped :>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the distance between (12.-7) and (-3, -7)? ​
vitfil [10]

Step-by-step explanation:

distance between (12.-7) and (-3, -7)

\sqrt{ {(12  +  3)}^{2} +  {0}^{2}  }

=12+3

=15 units

6 0
3 years ago
For Exercises 19-28, find the angle measures. Use the diagram of the
andreev551 [17]

Answer:Side lengths: 2cm, 3cm, 4cm ... or you. F5. Angle measures: 30, 60, 90. SE. Isosceles. D6. Angle measures: 20: ... Use the diagram of the ... LJVK and Z KVL are called adjacent angles because they have a common vertex and a common side.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
55 and 45 find the the percent decrease round to the nearest whole number
Helen [10]

Answer:

18.18%

Step-by-step explanation:

55-45=10

10/55=0.18

5 0
3 years ago
At Pizzazz Pizza, the total price for 5
ira [324]

Answer:

The answer to your question is $9.5

Step-by-step explanation:

Data

Large pizza = L

Medium pizza = m

Write equation for both situations

Situation 1    5L + 2m = 81.5

Situation 2    4L + 3m = 78.5

Solve the system of equation by elimination

Multiply situation 1 by -3 and situation 2 by 2

                    -15L  - 6m = -244.5

                       8L + 6m =  157

                      -7L           = -87.5

Solve for L                  L = -87.5/-7

                                   L = $12.5

Substitute L in Situation 1 to find m

                     5(12.5) + 2m = 81.5

                       62.5 + 2m = 81.5

                                    2m = 81.5 - 62.5

                                    2m = 19

                                      m = 19/2

                                      m = $ 9.5

The prize of a medium pizza is $9.5

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the equations below 5x-2=18 3x+3y=15
    13·2 answers
  • Evaluate the expression below for x = 4, y = –5, and z = 2.
    6·2 answers
  • Missy bought 4 umbrellas and 7 hats $46.00. Each umbrella cost the same amount. Each has Costs the same amount. The price of an
    12·2 answers
  • Is anyone here familiar with Algebra 1B problems?
    15·1 answer
  • Help on this question please
    13·1 answer
  • B • (9-b) •b<br>(b=9) help now please I'm failing​
    11·2 answers
  • On the number line below, P represents a number. What is the value of the opposite of that number? A number line from negative 4
    8·2 answers
  • It costs $3.45 to buy i lb of chopped walnuts. How much would it
    10·1 answer
  • According to data given in this table find percentage of absentees on friday
    15·1 answer
  • For a bivariate random variable (x, y ), if the covariance is 1225, the variance of x is 1600, and the variance of y is 2500. Fi
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!