1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sati [7]
3 years ago
15

Jack's pancake recipe calls for 2 tsp baking powder and 3 c of flour.

Mathematics
2 answers:
svp [43]3 years ago
8 0
18 i think but i could be wrong

Allisa [31]3 years ago
7 0
What you need to do to solve this is look for a pattern. if you have 2tsp for 3c of flour. Just think how much you need for three. Make a chart. 2-3, 2.5-4, 3-5, 3.5-6, 4-7, 4.5-8 5-9.... meaning you need 5tsp of baking powder for 9 cups of flour.
You might be interested in
The dimensions are 4ft by 3 1/3 ft. How much fencing does she need?
Anna11 [10]
There isn't enough information to solve this problem we need to know how long the fence is
8 0
3 years ago
It takes 9 hours for 8 men to paint a room,
Leokris [45]

Answer:

6 people

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
If m∠WXY =160, what are m∠WXZ and m∠ZXY
Dominik [7]

Answer:

so it would be (7x-4)+(5x+8) = 160

x=13

4 0
3 years ago
What of the expression of 8x8x8x8 and volume
svlad2 [7]
V=L×W×H
v=8×8×8×8

EXPRESSION-(8×8)×8 (×8
6 0
3 years ago
Solve the given equation 1/3(x+1)+2x=2
Ostrovityanka [42]

Answer:

x

=

0.

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

714285

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • When you convert 100 feet per second to inches per second will there be more or less than 100 inches
    12·1 answer
  • Cindy purchased 100 bricks. Each brick is within 1/8 inch of the advertised length of 8 inches. Cindy will line the bricks up en
    12·1 answer
  • -3x-7(x+4) which is a term in this expression
    15·1 answer
  • Solve 3(x-3) = 0???????
    6·2 answers
  • Find the constant of proportionality and the unit rate for the data table. Then write an equaion to represent the relationship b
    8·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    14·2 answers
  • Can someone help me out?
    7·2 answers
  • If A DEF ~A PMR, then A FDE QA RPM. O True O False​
    10·2 answers
  • 2/2 equal i need to know pls pls
    11·2 answers
  • PLEASE! 10 POINTS! For what number A does the equation 3Ax - 24 = 5x - 9 + x have no solutions for x?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!