1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sukhopar [10]
3 years ago
7

What is the height of the building pictured below if its shadow is 100 ft. long?

Mathematics
1 answer:
Evgen [1.6K]3 years ago
5 0
Yeah.. baby, do the SOH CAH TOA with the hula hoop

\bf 
sin(\theta)=\cfrac{opposite}{hypotenuse}
\qquad \qquad 
% cosine
cos(\theta)=\cfrac{adjacent}{hypotenuse}

\\ \quad \\
% tangent
tan(\theta)=\cfrac{opposite}{adjacent}


so.. hmmm we have in the picture, an angle, and two sides,
actually, is the "adjacent" side, and the "opposite"

so.. which  of those ratios give us only
the angle
the adjacent side
the opposite side?

ahhha!, is Ms tangent
so  \bf tan(\theta)=\cfrac{opposite}{adjacent}\implies tan(42^o)=\cfrac{h}{100}

solve for "h"

You might be interested in
Pls help asapppp I dint know the answer and I’m running out of time
nlexa [21]

Step-by-step explanation:

I can barely see the questions

8 0
3 years ago
Please help!
UkoKoshka [18]

The values of x in the triangles and the angles in the rhombus are illustrations of tangent ratios

  • The values of x in the triangles are 21.4 units, 58 degrees and 66 degrees
  • The angles in the rhombus are 44 and 46 degrees, respectively

<h3>How to determine the values of x?</h3>

<u>Triangle 1</u>

The value of x is calculated using the following tangent ratio

tan(25) = 10/x

Make x the subject

x = 10/tan(25)

Evaluate

x = 21.4

<u>Triangle 2</u>

The value of x is calculated using the following tangent ratio

tan(x) = 8/5

Evaluate the quotient

tan(x) = 1.6

Take the arc tan of both sides

x = arctan(1.6)

Evaluate

x = 58

<u>Triangle 3</u>

The value of x is calculated using the following tangent ratio

tan(x) = 0.34/0.15

Evaluate the quotient

tan(x) = 2.27

Take the arc tan of both sides

x = arctan(2.27)

Evaluate

x = 66

<h3>How to calculate the angles of the rhombus?</h3>

The lengths of the diagonals are:

L1 = 2 in

L2 = 5 in

Represent the angles with x and y.

The measures of the angles are calculated using the following tangent ratios

tan(0.5x) = 2/5 and y = 90 - x

Evaluate the quotient

tan(0.5x) = 0.4

Take the arc tan of both sides

0.5x = arctan(0.4)

Evaluate

0.5x = 22

Divide by 0.5

x = 44

Recall that:

y = 90 - x

This gives

y = 90 - 44

Evaluate

y = 46

Hence, the angles in the rhombus are 44 and 46 degrees, respectively

Read more about tangent ratio at:

brainly.com/question/13347349

5 0
2 years ago
(x+7)(x-9)<br><br> Multiply Ponomials <br><br> show work please
Murrr4er [49]

Answer:

x(x-9)+7(x-9)

x²-9x+7x-63

x²-2x-63

7 0
3 years ago
The fee for a service call from a plumber can be modeled with the function C(h)= 75 + 20h, where C is the total cost of the serv
Lynna [10]

Answer:

20 ; $135 ; service charge for 3 hours spent is $135

Step-by-step explanation:

Given that :

Service fee equation model :

C(h)= 75 + 20h

C = total cost of the service call

h = number of hours the plumber spends working on the problem

The charge per hour is the gradient or slope of the linear equation. From the equation, the slope is of the equation is related to bx from. The general form of a linear equation where b = gradient or slope(charge per hour) and x = number of hours

bx = 20h

b = 20

Charge per hour = 20

C(3) = 75 + 20(3)

75 + 60 = 135

This means that total service call charge for a plumber who spends three hours fixing a problem is $135

6 0
3 years ago
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49 . Find his mistake and correc
andriy [413]

The unit price of the disk is $0.549

<h3>Unit price of goods</h3>

The unit price of goods are the price of one portion of the goods in question.

From the given question,  a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49, this can be expressed as;

10 disc = $5.49

The unit price of the disc is the price of just one of the disc. The unit price is expressed as;

1 disc = x

Find the ratio

10/1 = 5.49/x

Cross multiply

10x = 5.49

Divide both sides by 10

10x/10 = 5.49/10

x = $0.549

Hence the unit price of the disk is $0.549

Learn more on unit price here: brainly.com/question/825113

#SPJ1

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Kill bought items costing $3.45,$1.99,$6.59 ,and $12.98. She used a coupon worth $2.50 .if Jill had $50.00 when she went into th
    15·1 answer
  • (3x+13)(5x+9) vertical angles
    10·1 answer
  • Suppose that a family wants to increase the size of the garden which is currently 16 feet long and 8 feet wide without changing
    11·1 answer
  • T, equals $18 times the number of hours worked, h.
    5·1 answer
  • The estimator Yis a random variable that varies with different random samples; it has a probability distribution function that r
    15·1 answer
  • (3x2 + 2x + 7x3) + (10x2 + 6x + 9)
    15·2 answers
  • The purchase price of a camcorder is $904 , what is the total price if the sales tax rate is 8.5%
    13·1 answer
  • Solve the equation x³ − 5 = 59
    15·1 answer
  • PLEASE HELP WITH #6 and #8, DUE SOON!!
    8·2 answers
  • Ab= <br> round to the nearest hundredth
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!