Let us say that:
x = the number of T shirts bought = 4
y = the number of leather jackets bought = 1
a = the price of the T shirts
b = the price of the leather jackets
With the given variables, we can say that the total cost
is:
total cost = a x + b y
Since, b = 6 a, therefore:
total cost = a x + 6 a y
total cost = a (x + 6 y)
Since total cost is 209, therefore we can calculate for a
since x and y are also given:
209 = a (4 + 6 * 1)
209 = a (10)
a = $20.9
<span>Therefore each T shirt cost $20.9</span>
Answer:
It is a function.
Step-by-step explanation:
Functions are relations in which one domain value is assigned to exactly one range value. The x-value must not repeat in the relation set for it to be a function.
{(2,3), (4,3), (6,3), (5,9), (3,9)}
There are no repeating x-values given.
The relation should be a function.
Hope this helps.
Answer:
wanted points. sorry
Step-by-step explanation:
Answer:
3)Quadratic
Step-by-step explanation:
Brainliest?
33/12 = 2.75 per can
2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans