1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nasty-shy [4]
3 years ago
12

I drive 5 miles to Kansas I go back 3 miles to use the bathroom. I drive another 35 miles. Then I go back to where I cam from be

cause I forgot my child. Why did I forget my child?
Mathematics
1 answer:
aliya0001 [1]3 years ago
5 0

Answer:

Hi, this riddle could have several answers, including:

-Because I had to go to the bathroom so badly

-Because my child was supposed to get himself in the car

-Because I forgot my child was home

Or another answer is possible too!

You might be interested in
Akshay purchased goods costing ₹5,00,000 and sold at 20% profit on cost. Calculate the selling price of goods.​
andrey2020 [161]

Answer:

the selling price of the goods is ₹6,00,000

Step-by-step explanation:

The computation of the selling price of the goods are shown below:

As we know that

Selling price = Cost price + profit

= 5,00,000 + 5,00,000 × 0.20

= 5,00,000 + 1,00,000

= ₹6,00,000

Hence, the selling price of the goods is ₹6,00,000

6 0
3 years ago
Find the unit rate!!!<br><br> WILL GIVW BRAINLIEST!!!!
Whitepunk [10]

Answer:

10 to 2

Step-by-step explanation:

Please give the B

I would appreciate it :)

7 0
2 years ago
Using graph paper, determine the line described by the given point and slope. Click to show the correct graph below. (0, -2) and
BaLLatris [955]

Answer:

y = -(5/2)x -2

Explanation:

The general formula for a straight line is y – mx + b.

The image below shows the graph of the line.

Step 1. <em>Calculate the slope</em>.

Slope = m = Δy/Δx = (y₂-y₁)/(x₂-x₁)

x₁ = 0; y₁ = -2

x₂ = -2; y₂ = 3     Calculate m

m = [3-(-2)]/(-2-0)

m = (3+2)/(-2)

m = 5/(-2)

m = -5/2

Step 2. <em>Calculate the y-intercept </em>

When x = 0, y = 2.

The y-intercept (b) is at y = -2

Step 3. <em>Write the equation </em>for the graph

y = mx + b

y = -(5/2)x - 2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the sphere. Round your answer to the nearest tenth.
dusya [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Remark

All you need do is find the radius and put it into the formula V = (4/3) pi r^3.

Givens

d = 12 yards

r = d/2

Solution

r = 12 yds/2 = 6 yds

V = 4/3 pi r^3

V = 4/3 * 3.14 * 6*6*6

V = 904.32

Answer 904.4 yd^3

8 0
2 years ago
Jason has already used 4/12 cans of paint while painting furniture. He is painting chairs which each use 10/6 cans of paint.
Lady bird [3.3K]

Answer:

Based off of the calculations I did, I got 32 as the answer.

Step-by-step explanation:

Jason uses 10/6 of the paint for each chair he paints and according to the question, there are 19 chairs.

So we multiply these two numbers to get the amount of paint used after painting all 19 chairs.

10/6 * 19 = 31.666...

Then we add the previous amount Jason used for painting the furniture to the total amount of paint used after painting the 19 chairs.

31.666... + 4/12 = 32.

Thus, Jason used 32 cans of paint in total.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A swimming pool has 2.5 million liters of water, some water evaporated and now there is only 2 million liters. How much percent
    6·1 answer
  • A pair of equations is shown below:
    8·2 answers
  • Need help with number 8
    6·1 answer
  • A paper company needs to ship paper to a large printing business. The paper will be shipped in small boxes and large boxes. The
    12·1 answer
  • Write the ratio of 5 5/8 pounds as a ratio of whole numbers in lowest terms. Please help
    15·1 answer
  • HELP
    7·2 answers
  • Alexis left her house at 7:45pm to go shopping for clothes. She returned at 10:30pm.
    12·1 answer
  • Donavon and three friends go to a fair. They each spend 1/2 of their money on rides. Then, they each spend $3 on food. At the en
    10·1 answer
  • The local baseball team won the national championship last year. At the start of the baseball season, shirts signed by the team
    10·1 answer
  • Emma buys a game for $26.84 she gives the clerk $30.00. List Emma’s change using the least amount of dollar bills and coins
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!