2^4x-2^3x-3
2^3=2x2x2
Which equals 8
Answer: x=7
Step-by-step explanation:
3x=21
21 divided by 3 is 7
so x equals 7
Answer:
8
Step-by-step explanation:
1/4 times 8 is 2
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>