Answer:
-30(3+2w)
(-9-6w) ⋅ 10
−20(4.5 + 3w)
Step-by-step explanation:
Answer:
-a - 4
Step-by-step explanation:
3(a-2)+4(3-a)-10
3a - 6 + 12 - 4a - 10
-a - 4
Answer:
$1.80 per pound
Step-by-step explanation:
divide the cost by the number of pounds of strawberries to get your answer
- 4x^2y * 3xy^3
multiply the numbers : 4*3 = 12
-12x^2xy^3y
apply exponent rule : x^2x = x^2+1 = x^3
-12x^3y^3y
apply exponent rule again : y^3y = y^1+3 = y^4
answer : -12x^3y^4