1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad [161]
2 years ago
13

What is the value of w W+33=2W

Mathematics
1 answer:
rewona [7]2 years ago
3 0

Subtract W from both sides

33 = 2W - W

Simplify 2W - W to W

33 = W

Switch sides

<u>W = 33</u>

You might be interested in
Find the x.. please!!!
Scorpion4ik [409]

Answer:

Can you show the whole page we?

8 0
3 years ago
Scientific understandings can change as new information is discovered. Which is an example of how scientific understandings have
Tresset [83]

Answer:

E. People once thought animals were individually create by some superior.

But the solid creation of theory of origin of species by the naturalist Charles Darwin demonstrated a different theory.

Step-by-step explanation:

Before Charles Darwin several scientists were discussing the hypothesis of a theory of evolution. But it was Darwin whom put together all the information with reliable explanation and correlation between animal specialization and environment accordyinly with time.

He spent almost five years on board the ship HMS Beagle, crossing several continents, starting with South America. From there, he returned with dozens of specimens of living species, illustrations and fossils. Those specimens helped Darwin in his discoveries which originated the book On the Origin of Species published in 1859.

7 0
2 years ago
Find the value of the trigonometric ratio.<br> 9) sin z
azamat

Answer:

SinZ=24/40 = 12/20 = 3/5

C)

3 0
3 years ago
A pound of chocolate cost $6. Nicole buys p pounds. Write an equation to represent the total cost of c that Nicole pays.?
leonid [27]

Answer:

C=6p

Step-by-step explanation:

The cost (c) will be by itself since that is the answer you are looking for. 6p is grouped together because for every pound you pay $6. For example if you had 2 pounds of chocolate. You would multiple $6 by 2 and your cost would equal $12

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me on this one. I don't know the equation to solve it. I really need help!!
BigorU [14]
I can't see the question it's blurry
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Devya sold shirts to raise money for a school trip. The amount of money she received from her sales is proportional to the numbe
    10·1 answer
  • Explain the meaning of point (0,0)
    9·2 answers
  • The least. Common multiple for 8 19 and 23
    15·1 answer
  • URGENT!!!!!!!!!!11!! Plz HElP
    8·1 answer
  • Which of the following is least likely to be a warning sign that one's debt is at a critical point? a. all credit cards are at t
    6·2 answers
  • Please I need help on this question asap
    8·1 answer
  • Can someone give me an example of transformation of electrical to mechanical energy
    14·1 answer
  • 100 points and brainiest if correct:
    9·1 answer
  • Hal's business made 50,0000 last year. This year, his business made 650,000. What is the percentage difference?
    15·1 answer
  • What's the answer to this quadratic equation<br> (x - 18)^2 = 1
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!