1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NikAS [45]
3 years ago
13

Yoko's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Yoko $5.95 per pound, and type B

coffee pound. This month, Yoko made 121 pounds of the blend, for a total cost of $651.05. How many pounds of type A coffee did she use?
Mathematics
1 answer:
qaws [65]3 years ago
4 0
Answer - 54


651.05 / 5.95= 109

109/2= 54
You might be interested in
Sally had 10 sea shells she gave away 4 how many did she have left?
Sonbull [250]
6 seashells left is the answer

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you estimate products
luda_lava [24]

Answer:

to estimate the result of multiplication (product), round the numbers to some close numbers that you can easily multiply mentally. One method of estimation is to round all factors to the biggest digit (place value) they have.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the figure, Line a is parallel to line b. If angle 1 = 105º what is the measurement of angle 6?
vlabodo [156]

Answer:

75

Step-by-step explanation:

angle 4 is 75 because it forms a linear pair with angle 1, and 6 is alternate interior with 4 which makes it equal

8 0
3 years ago
Name a rational number between the two given numbers? 7/11ths and 4/7ths explain how you know​
Alex_Xolod [135]

Answer:

basically u have to beble gep

Step-by-step explanation:

art

4 0
3 years ago
Find the total travel time: Depart 5:30 pm MST Arrive 9:20 pm CST.
laila [671]

Answer: 3 hours and 50 min

Step-by-step explanation:look at each answer

Subtract it from 920 and then you have 530

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which equation represents a horizontal line? A. x=y=2 B. y=x+1 C. x=2 D. y=2
    10·1 answer
  • Which is the best estimate of watch percent?
    9·2 answers
  • 5 meters of wire. How long is the wire in millimeters?
    10·1 answer
  • How do you write 7/8 as a fraction?
    9·2 answers
  • An investment is currently worth 1.2×107 dollars . Twenty years ago, the investment was worth ​ 9.6×105 ​ dollars. How many time
    5·1 answer
  • HELP
    6·1 answer
  • Jeff drew a circle inside a square, as shown below.
    15·2 answers
  • 4 pounds of jelly beans for $6. What is the unit rate?
    5·2 answers
  • A rectangular piece of land is 1/4 mile long and a 1/2 mile wide. What is the area of this piece of land in square miles?
    5·1 answer
  • Plz help me on this test
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!