1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bulgar [2K]
3 years ago
15

1×1+9×(1/100)+1 ×(1/1,000)

Mathematics
2 answers:
Fittoniya [83]3 years ago
8 0
Using PEMDAS
P = 1x1+9x(0.01)+1x(0.001)
E = no change
M = 1+0.09+0.001
D = no change
A = 1.091
S = no change
final answer is 1.091
WINSTONCH [101]3 years ago
6 0

Answer:

  • 1.091 because of PEMDAS or (parentheses) x^{2} exponents, *multiplication, / division + addition - subtraction

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What's the value of 1/4 - 7/6
Anton [14]
The answer is -11/12
3 0
3 years ago
Solve -44-7k=12+k answer quick please
nirvana33 [79]

Answer:

k = -7

Step-by-step explanation:

Solve for k:

-7 k - 44 = k + 12

Subtract k from both sides:

(-7 k - k) - 44 = (k - k) + 12

-7 k - k = -8 k:

-8 k - 44 = (k - k) + 12

k - k = 0:

-8 k - 44 = 12

Add 44 to both sides:

(44 - 44) - 8 k = 44 + 12

44 - 44 = 0:

-8 k = 12 + 44

12 + 44 = 56:

-8 k = 56

Divide both sides of -8 k = 56 by -8:

(-8 k)/(-8) = 56/(-8)

(-8)/(-8) = 1:

k = 56/(-8)

The gcd of 56 and -8 is 8, so 56/(-8) = (8×7)/(8 (-1)) = 8/8×7/(-1) = 7/(-1):

k = 7/(-1)

Multiply numerator and denominator of 7/(-1) by -1:

Answer: k = -7

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Twice the difference of a number and 6
lianna [129]

Answer:

2x=6. I think friend it is correct.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP I NEED TO DO THIS NOW NO LINKS THEY WOULD BE REPORTED JUST TELL ME WHAT I NEED TO PUT
saveliy_v [14]
Gonna assume it’s 3x so, 1-3, 2-6, 4-12, 5-15
3 0
2 years ago
A Petri dish containing 500,000 bacteria is used in an experiment investigating growth rates for bacteria. The table below shows
ki77a [65]
What’s the question
6 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ME!!! I don’t know the answer and I have to show my work!!!
    12·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    8·2 answers
  • Solve:<br> 6X+10&gt;5x-12<br> i need help
    9·1 answer
  • For which value of x is the equation 6 = 12x true?
    6·1 answer
  • 24 Is (2,-3) a solution to the linear equation<br> y=5x-13
    9·1 answer
  • The SneakerRama Company makes and sells sneakers. They have one linear function that represents the cost of producing sneakers a
    8·1 answer
  • I GIVEEEEEEEEE BRAINLISTTTT
    11·1 answer
  • Ill give brainliest ! ^ ^
    12·2 answers
  • What is the distance between (8,2.5) and (8,-5)?
    10·2 answers
  • Which graph shows the solution to the inequality -3X-/ &lt;20?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!