If she used all of her yarn, she'd have 24 pieces. If she wanted 1.25 left, she'd have ten less because 24 • .125 = 8, and 1/4 of eight = 2, and 2 + 8 = 10.
So she'd have 14 pieces.
Answer:
Unit rate in most contexts is how much a item cost if it is sold as a single serving(unit)
If you are trying to have a problem solved or it doesnt invovle price, please include the problem as well
y = -1/2x + 5 should be your equation because it is 5 ft above sea level and its eroding, or going down, 1 ft per 20 years. So every year, the sand dune erodes 1/20 ft more.
Hope this helps!