1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oxana [17]
3 years ago
9

What is the use of collateral?

Business
1 answer:
bazaltina [42]3 years ago
5 0
It is used to secure a small business loan
You might be interested in
a corporate team building event costs2 plus an additional $1 per attendee. How many attendees can there be at most if the budget
Arlecino [84]
Since the equation would be:
2 + 1x = y
The inequality would be:
2 + 1x \leqslant 50
It would be :
x \leqslant 48
The most there can be are 48 attendees.

Tell me if this helps by marking the answer, thank you!!
3 0
3 years ago
Before using them on the grill wooden skewers be
dolphi86 [110]

Answer:

soak them in warm water

Explanation:

answer soak them in water D

3 0
3 years ago
Gertie sees an ad for Ultra Tide and thinks, "Ultra Tide looks like a really good product—I think I’ll try it." This is an examp
zlopas [31]

Answer:

Support Argument.

Explanation:

Support argument is a process in which a person backs up his research or findings to prove it correct. The purpose of support argument is to sustain a product by an argument or a statement . Gertie has made a statement that she will try Ultra Tide. She has made this statement to support the ad of Ultra Tide. This is an example of support argument.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does anyone know any good spells
son4ous [18]

Answer:

abra cadabra

Explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
Other questions:
  • When brad john talks about the fact that he is going to have to create different financial plans depending on the amount of busi
    15·1 answer
  • Herman Corporation had net income of $120,000 and paid dividends of $24,000 to common stockholders and $20,000 to preferred stoc
    11·1 answer
  • ADRIAN CORP. SELLS GOODS ON ACCOUNT FOR $100000 ON MAY 1. ON MAY 15, THE CUSTOMER RETURNS $40000 OF THE MERCHANDISE. THE CUSTOME
    9·1 answer
  • On 3/15/20, Robertson Corp. bought land from Lear, Inc. for $248,000. Lear had carried the land on its books at $240,000. Robert
    7·1 answer
  • Inventory records for Dunbar Incorporated revealed the following: Date Transaction Number of Units Unit Cost Apr. 1 Beginning in
    8·1 answer
  • Minstrel Manufacturing uses a job order costing system. During one month, Minstrel purchased $199,200 of raw materials on credit
    12·1 answer
  • Why is that 0.8 in fractional form is 8/10​
    6·1 answer
  • Klingon Cruisers, Inc., purchased new cloaking machinery five years ago for $15 million. The machinery can be sold to the Romula
    8·1 answer
  • Ricardo's utility depends on his consumption of good q1 and good q2, where the price of good q1 is initially $30 and the price o
    12·1 answer
  • How to calculate a trial balance​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!