1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
strojnjashka [21]
3 years ago
8

Please help me I need this question done by tonight. The amount that a consultant charges for her work can be modeled using a li

near function. For 4 hours of work, the consultant charges $400. For 5 hours of work, she charges $450. How much money does the consultant earn each hour?
Mathematics
1 answer:
nataly862011 [7]3 years ago
5 0

Answer: The consultant earn $50 each hour.

Explanation:

It is given that for 4 hours of work, the consultant charges $400. For 5 hours of work, she charges $450. The amount that a consultant charges for her work can be modeled using a linear function.

If the linear function represents the amount earn by consultant in hours the the coordinates can be written as (4, 400) and (5, 450).

If we want to find how much money does the consultant earn each hour, so first we have to find the slope of linear function which passing through two points (4, 400) and (5, 450).

\text{Slope}=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

\text{Slope}=\frac{450-400}{5-4}

\text{Slope}=\frac{50}{1}

\text{Slope}=50

In the linear function the slope show the earning of consultant per hour, therefore consultant earn $50 each hour.

You might be interested in
Find the exact volume of the cylinder.
GaryK [48]
It is "(C) 225pi cm3"
I am 100% sure this is correct.
8 0
3 years ago
From 1900 to 2000 the average temperature in July in Atlanta was LaTeX: 90^\circ F90 ∘ F. A researcher believes due to Global Wa
riadik2000 [5.3K]

<em>*100% CORRECT ANSWERS</em>

7 0
3 years ago
On a game show, Elena is given the choice of three doors: Behind one door is the Grand Prize; behind the others, consolation pri
miv72 [106K]
From the very beginning, each door had a 1/3 probability chance to be holding the grand prize. And the fact that she saw the consolation prize behind one of them does not change this probability.
From the beginning, all doors had equal chances.

Based on this, the answer to your question would be:
She could either accept or not accept the host's offer <span>because the probabilities of the three doors were equal from the beginning.</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the matrix equation for X.
Sedbober [7]

See the attached picture:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does this graph represent a function ? Why or why not ?
balu736 [363]

Answer:

D) It passes the horizontal line test

Step-by-step explanation:

In order for a line to represent a function it must pass the vertical line test.

To apply the horizontal line test, take a pencil and hold it vertically. Then, move it across the graph from left to right. If it intersects the line at 1 point everywhere along the line, then it is a function (functions can only have 1 Y value for every X value).

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The cost per purse is $17 each to make, and she sells them for $35 each. This Saturday, she is renting a booth at a craft fair f
    6·1 answer
  • What is the measure of ∠B?
    12·1 answer
  • Whats the equation to the line?
    5·1 answer
  • Explain how to work out these type of questions please!
    10·2 answers
  • Mark and Jessica are each making a linear model to predict the population of squirrels in the town park. The are both using the
    5·2 answers
  • Convert 54% into a decimal
    8·2 answers
  • Domain and Range Digital Escape Room!
    13·1 answer
  • I had a dream of a beautiful cupcake tree, growing 4 loveee cupcakes every 12 hours for 36 hours. Please make my dream come true
    8·1 answer
  • Which is a better deal (assuming you like yoga and plan to go often)? Group of answer choices One yoga class for $14 A ten-class
    15·1 answer
  • Monica says,"if 4 bottles cost $10, then 2 bottles cost $5 + $20." Is Monica correct? Explain
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!