1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inna [77]
3 years ago
8

Q2.

Mathematics
1 answer:
Nimfa-mama [501]3 years ago
7 0

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

A = {8, 9, 10, 11, 12, 13, 14} and   B = {2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18}

----------------

(i) List down the elements of A’ and B’

{8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18} - this is the elements of both sets

----------

(ii) Are sets A - B and B - A equal sets?

A-B= {9, 11, 13}

B-A= {2, 4, 6, 16, 18}

These are not equal as we can see

----------

(iii) Find and compare the sets (AUB)’ and A’∩B’ and share your observations

A∪B= {2, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 18}- union included all elements of both sets

A∩B= {8, 10, 12, 14} - intersection only includes common elements

You might be interested in
. The table shows the rainfall (in inches) for three
swat32

Answer:14 the apple

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Is -27 meters deeper than -31 meters
kari74 [83]
No -31 would be deeper.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Levi’s Jeans Shop sells shorts for $21.75 each. Luke’s Jean Shop sells a two pairs of shorts for $43.50. Who has the best deal?
stiks02 [169]

Answer:

They both have equal deals.

Step-by-step explanation:

Levi's jeans shop- $21.75

Lukes jean shop- $21.75

If two of them cost $43.50, to find unit price divide two into 43.50

43.50/2=21.75


Hope it helps!

6 0
3 years ago
A certain stock sold for $56.12 on Monday. On Tuesday it sold for $60.19. Find the increase in the price of the stock from Monda
lozanna [386]

Answer:

$ 4.07

Step-by-step explanation:

The problem is asking for the Increase in the stock price from Monday to Tuesday, meaning they want to know the difference between the stock price on Monday and Tuesday.

So we subtract Monday's price from Tuesday's price.

$60.19- 56.12 = $4.07

5 0
2 years ago
Ernest is purchasing a $175,000 home and is making 20% down payment toward the cost. He is also buying 2 points in order to lowe
scZoUnD [109]
His total closing costs would be $39775
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What percent of 43.75 is 70
    10·1 answer
  • Andrew bought a house worth 200,000 dollars the house value appreciates 1% per year which of the following would help you find t
    6·1 answer
  • What is the value of the expression 2w-2 when 5=w
    15·2 answers
  • FILL IN THE BLANK
    12·2 answers
  • Y=-3x + 4<br> y= 3x-2<br> How do you graph this on a line
    6·1 answer
  • What do the Nineteenth Amendment and the Indian Citizenship Act of 1924
    7·1 answer
  • How do you write 6.359 × 10^-14 in standard form?
    5·1 answer
  • Triangle ABC is similar to triangle XYZ solve for t?
    13·1 answer
  • Plz help <br> decrease 420 by 7%
    9·1 answer
  • √₂
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!