1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
3 years ago
14

A company that has no money to spend on marketing would probably be best advised to try their luck, at least initially, with wha

t form of promotion? question 15 options:
a. advertising
b. personal selling
c. sales promotion
d. publicity
e. all forms simultaneously
Business
1 answer:
marysya [2.9K]3 years ago
6 0
C. sales promotion would be the answer
You might be interested in
The project is expected to generate the following net cash flows:
iVinArrow [24]

Answer:

Correct option is A 5.01%

Explanation:

Let irr be x%

At irr,present value of inflows=present value of outflows.

1,500,000=350,000/1.0x+475,000/1.0x^2+400,000/1.0x^3+475000/1.0x^4

Hence x=irr=5.01%(Approx).

8 0
3 years ago
On January 1, 2022, Skysong, Inc. purchased equipment for $44280. The company is depreciating the equipment at the rate of $620
Svetllana [295]

On December 31, 2022, the book value of the equipment comes out to be $36,840 with monthly depreciation of $620.

Option D is the correct answer.

<h3>What is meant by depreciation?</h3>

Depreciation is a method that applies to tangible fixed assets where the fall in the value of an asset has been recorded.

Given values:

The purchase cost of equipment: $44,280

Monthly depreciation: $620

<u>Step-1</u> Computation of annual depreciation charges:

\rm\ Annual \rm\ depreciation=\rm\ Monthly \rm\ depreciation \times \rm\ Number \rm\ of \rm\ months \rm\ in  \rm\ a \rm\ year\\\rm\ Annual \rm\ depreciation=\$620 \times\ 12\\\rm\ Annual \rm\ depreciation=\$7,440

<u>Step-2</u> Computation of book value of the equipment at the year-end:

\rm\ Equipment's \rm\ Book \rm\ value=\rm\ Purchase \rm\ Cost \rm\ of \rm\ Equipment-\rm\ Annual \rm\ Depreciation \\\rm\ Equipment's \rm\ Book \rm\ value=\$44,280-\$7,440\\\rm\ Equipment's \rm\ Book \rm\ value=\$36,840

Therefore, when the company purchases equipment at $44,280 with annual depreciation is $7,440, then the equipment's book value comes out to be $36,840 at the year-end.

Learn more about the depreciation in the related link:

brainly.com/question/14682335

#SPJ1

3 0
2 years ago
Hillside issues $2900000 of 9% 15-year bonds dated January 1, 2017, that pay interest semiannually on June 30 and December 31. T
DaniilM [7]

Answer:

Dr. Cash                                                 $3,549,590

Cr. Premium on Account Receivable  $649,590

Cr. Bond Payable Account                   $2,900,000

Explanation:

The difference between the face value of the bond and the sale value of the bond is known as premium or the discount on the bond. If the face value is higher from the sale value the bond is issued on the discount and if the sale value of the bond is higher than the face value the bond is issued on the premium.

Premium on the Bond =  Face value - Sale value = $3,549,590 - $2,900,000  = $649,590

The Premium will be amortized during the life of the bond  to maturity and deducted from the interest expense.

3 0
3 years ago
The comparative balance sheets for Pina Colada Corp. show these changes in noncash current asset accounts: accounts receivable d
Verdich [7]

Answer:

Cash Flow from Operating Activities

Net Income                                                  $226,500

Decrease in Accounts Receivable             $78,500

Increase in Prepaid Expenses                   -$28,200

Increase in Inventories                               -$41,700

Cash Provided by Operating Activities    $235,100

4 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A description of the processes you use to ensure that results meet the specified quality standards is a _____.
    11·2 answers
  • Please tell us if there is an abstraction level of technology that you are particularly interested in
    6·2 answers
  • Which of the following is true of profit maximization?
    10·1 answer
  • Rose decides she wants to begin her own business, marketing toward online game players. Which of the following best answers the
    9·1 answer
  • A bond with a par value of $5,000 is quoted at 103.936. What is the dollar price of the bond?
    10·1 answer
  • To take into consideration demand uncertainty in reorder point (R) calculations, what do we add to the product of the average da
    14·1 answer
  • Beauty salon opportunities and threats
    10·1 answer
  • The financial information below presents selected information from the financial statements of Pelican Company. Sales revenue du
    12·1 answer
  • The declaration, record, and payment dates in connection with a cash dividend of $54,000 on a corporation's common stock are Oct
    14·1 answer
  • Select the correct answer.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!