1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
3 years ago
6

Solve the system of equations 10×+7y=99andy-×=2?

Mathematics
1 answer:
djverab [1.8K]3 years ago
8 0
You can use substitution and solve y-x=2 for y which is y= x+ 2 and plug it into the y of the other equasion and you get x=5 y=7
You might be interested in
Factor the expression -15t-6
viktelen [127]
The only way the expression can be factored is if a -3 is pulled out...

-3(5t+2)
6 0
3 years ago
I need help on numbers 17&18.
jekas [21]
I don't know if this is just my phone, but the picture won't load.

You could try posting a new picture? Or feel free to message me with the picture and I'll be glad to help! :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the cost of the following item. A table marked up $45.00, selling for $189.95 4.22 144.95 234.95 8,357.80
Artemon [7]
Subtract:
189.95 - 45.00 = 144.95

the cost = 144.95
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If I take a test that is 25% of my grade and I make a 50 on the test
Digiron [165]
C; f would be less.
4 0
3 years ago
What's is x - 4 = - 7
shtirl [24]
X would be equal to -3
in other words x=-3
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Marie wants to space markers evenly along a 5 mile race course. She put a marker at the start line. How far apart should the 21
    14·2 answers
  • Brian is making coconut bars. he needs 1/3 cup coconut flakes,1/4 cup milk, and 1/2 cup flour. which list orders the fractions f
    15·1 answer
  • Which of the following losses would be covered by an insurance policy with comprehensive coverage? The car radiator develops a l
    11·1 answer
  • Ann increased the quantities of all the ingredients in a recipe by 60\%60%60, percent. She used 808080 grams (\text{g})(g)left p
    15·1 answer
  • What is the length of the transverse axis? (x-2)^2/36 - (y+1)^2/64=1
    5·2 answers
  • If a can of pineapple costs $3.00 for 40 ounces, what is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • LE
    7·1 answer
  • How can yo do 9087 divided by 12
    9·2 answers
  • What fraction does point A represent on the number line?<br> 0 A
    10·1 answer
  • 2. Graph each inequality on a number line:<br><br> 5x + 15 &lt; 0
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!