Answer:
x = 20
Step-by-step explanation:
(3x + 50) = (6x - 10)
Subtract 6x on each side
3x + 50 - 6x = -10
Combine the x values together
-3x + 50 = -10
Subtract 50 on each side
-3x = -60
Divide each side by -3
x = 20
Hey there!
2x + 1 < 5
SUBTRACT 1 to BOTH SIDES
2x + 1 - 1 < 5 - 1
SIMPLIFY IT!
2x < 5 - 1
2x < 4
DIVIDE 2 to BOTH SIDES
2x/2 < 4/2
SIMPLIFY IT!
x < 4/2
x < 2
Therefore, your answer is: x < 2
(The graph is down below)
Good luck on your assignment & enjoy your day!
~Amphitrite1040:)
To calculate percent change:
(difference between original and new)/original * 100
(19-15)/15 * 100 =
4/15 * 100 = 26.7 % increase
Answer:
$5.31/lb
Step-by-step explanation:
Since 4 pounds cost $21.25, 1 pound of strawberries will cost 21.25 / 4 ≈ 5.31, therefore, the unit rate is $5.31/lb.
Answer:

Step-by-step explanation:
-5*2 - 1 = -11
-5*-11 - 1 = 54