1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
abruzzese [7]
2 years ago
9

What is the primary purpose of most television commercials?

Business
2 answers:
abruzzese [7]2 years ago
5 0

Answer:

Letter C.  to persuade

Explanation:

The main purpose of television commercials is to persuade the public to consume the advertised products. In this way, through persuasion, that is, through the strategy of convincing the viewer through emotion; TV commercials influence your choice of consumer.

seraphim [82]2 years ago
3 0

option C to persuade, just took the test

You might be interested in
Black systems sold and delivered modems to white computers for $330,000 to be paid by white in three equal installments over the
patriot [66]
Why are they giving $110,000 more?
5 0
3 years ago
Elsem Foods Inc. is a company that manufactures packaged food. It sells several varieties of packaged food such as chips, cupcak
valentina_108 [34]

Answer:

Orange juice, apple juice, cranberry juice, and lychee juice are all product items of Elsem Foods.

Explanation:

A product item is a specific type or variety of product that is different than other products that a company sells.

In this case orange, apple, cranberry and lychee juices are all product items which are part of the tropical fruit juices product line of Elsem Foods.

Elsem's product mix would include chips, cupcakes, candies, crackers, fruit juices, and carbonated drinks (all the product lines that Elsem sells).

5 0
3 years ago
All of these factors affect supply EXCEPT:
Elanso [62]

Answer:

it is b

Explanation:

because a net worth of a company will mot affect

5 0
2 years ago
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
One of the lessons about competing in a globally competitive marketplace that comes from "playing" The Business Strategy Game is
vaieri [72.5K]

Answer: the dynamic, changing nature of competition makes it advisable for managers to make strategy adjustments of one kind or another on an ongoing basis to improve company's competitiveness vis-a-vis rivals and boost its overall performance (D).

Explanation:

The Business Strategy Game is an important part of strategic management. It encourages encourages individuals to combine several decisions into a unified strategy which is vital for important decision making.

The Business Strategy Game consist of a global marketplace because businesses need to learn about the competitive and strategic features of foreign competition and international markets. The Business Strategy Game helps mangers make strategic adjustments thereby boosting overall competitiveness and performance.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A firm sells two products, Regular and Ultra. For every unit of Regular the firm sells, two units of Ultra are sold. The firm's
    6·1 answer
  • There are three reasons for the downward slope of the demand curve:
    6·1 answer
  • Aldo Redondo drives his own car on company business. His employer reimburses him for such travel at the rate of 42 cents per mil
    7·1 answer
  • A company purchased inventory for $74,000 from a vendor on account, FOB shipping point, with terms of 3/10, n/30. The company pa
    13·1 answer
  • Suppose that Karen deposits $500 into her checking account at the bank. The reserve requirement for Karen's bank is 12%. Assume
    6·1 answer
  • You have a choice among three options. Option 1: receive $900 immediately. Option 2: receive $1,200 one year from now. Option 3:
    14·1 answer
  • Genesis company buys equipment for $900 machine on credit. this transaction will immediately affect the
    12·1 answer
  • Cullumber Company incurred $800000 of research and development costs in its laboratory to develop a new product. It spent $15000
    6·1 answer
  • Which of the following is generally regarded by academics as being the best single method for evaluating capital budgeting proje
    14·1 answer
  • A company makes travel umbrellas. Its fixed costs are $1000 a week and its variable costs for one batch of umbrellas are $500 fo
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!