1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Assoli18 [71]
3 years ago
11

What is 7 copies of the sum of 8 fifths and 4?

Mathematics
2 answers:
LiRa [457]3 years ago
6 0
All you have to do is 8 x 4 answerx7
ale4655 [162]3 years ago
3 0

39¹/₅ or 39.2

<h3>Further explanation</h3>

<u>The Problem:</u>

  • 7 copies of the sum of 8 fifths and 4.
  • Write an expression to match, and then evaluate.

<u>The Process:</u>

Here are some early expressions that need attention.

  • 8 fifths is \boxed{\frac{8}{5}}
  • the sum of 8 fifths and 4 is \boxed{\frac{8}{5} + 4}

7 copies of the sum of 8 fifths and 4 mean that we have to multiply 7 with the sum of 8 fifths and 4.  The term of "the product" is synonymous with multiplication.

Let us write an expression to match for '7 copies of the sum of 8 fifths and 4'.

\boxed{\boxed{ \ 7 \times \bigg(\frac{8}{5} + 4 \bigg) \ }}

Let us calculate the operation in parentheses at first.

\boxed{ \ \frac{8}{5} + 4 \ }

\boxed{ \ \frac{8}{5} + \frac{20}{5} \ }

\boxed{ \ \frac{28}{5} \ }

And now we solve the full expression.

\boxed{ \ = 7 \times \bigg(\frac{8}{5} + 4 \bigg) \ }

\boxed{ \ = 7 \times \frac{28}{5} \ }

\boxed{\boxed{ \ \frac{196}{5} \ }}

In mixed fraction:

\boxed{ \ \frac{196}{5} = \ ? \ }

\boxed{ \ = \frac{195}{5} + \frac{1}{5} \ }

\boxed{ \ = 39 + \frac{1}{5} \ }

\boxed{\boxed{ \ 39\frac{1}{5} \ }}

In decimal:

\boxed{ \ 39\frac{1}{5} = \ ? \ }

\boxed{ \ = 39\frac{1 \times 2}{5 \times 2} \ }  

\boxed{ \ = 39\frac{2}{10} \ }  

\boxed{\boxed{ \ 39.2 \ }}

Thus, the result is \boxed{\boxed{ \ 39\frac{1}{5} \ or \ 39.2 \ }}.  

<h3>Learn more  </h3>
  1. \frac{2}{3} of the product of \frac{3}{8} and 16 brainly.com/question/915563
  2. 100 is 1/10 of what? brainly.com/question/96535
  3. 4 times as much as 3 is brainly.com/question/573729

Keywords: what, 7 copies, the sum of, 8 fifths and 4, write an expression to match, and then evaluate, 39¹/₅ or 39.2, multiply, parentheses, in mixed fraction, decimal  

You might be interested in
PLEASE HURRY!!! TIMED!!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!
fgiga [73]

Answer:

3.

7.608

Step-by-step explanation:

An irrational number is any number which can't be written as a fraction this way. For example, pi and the square root of two cannot be expressed as a fraction of two whole numbers, so they are both irrational.

if we make the respective accounts in the first and second problem we will see that they are irrational numbers

the fourth is a periodic number, which falls within the irrational

the only rational is the third

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Marlena saved
bija089 [108]
125-45=M would be a simple way of writing the amount taken from the original
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!!!<br> picture below
iVinArrow [24]

Answer:

4^3x=4^(4x+4)

Step-by-step explanation:

You can eliminate the first 2 options since those don’t make sense already, and the last option changed 64 to 2^6 which is correct, but when they changed the other side. They should have multiplied 8 to both x and 1 which would have made the whole term 2^(8x+8) and not 2^(8x+1). Left with the third option, 4 to the power of 3 is 64 so the left side makes sense, 4^3x=64^x, on the right side, 4^4 equals 256, so the whole exponent should multiply by 4 so from 256^(x+1) you get 4^4(x+1) giving 4^(4x+4) making the third choice the right answer.

6 0
2 years ago
Can you helo me with number 8?​
kow [346]

Answer:

all work is shown and pictured

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marty was paying off a television that he bought on layaway, which means he has to pay it off over a period of time. Marty made
ioda

Answer:

he needs to be paying  $60 per month

Step-by-step explanation:

please kindly check the attached files for explanation

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Joey buys a home for $263,000. His home is predicted to increase in value 5% each year.
    8·2 answers
  • a 16-ounce bottle of spring water is $1.76. a 20-ounce bottle of fresh water is $2.40. which statement about the unit prices is
    8·2 answers
  • Help please thanks :)
    5·2 answers
  • What is the unit rate of 2 for $4 55oz - 64oz
    9·1 answer
  • PLEASE HELP .!!! ILL GIVE BRAINLIEST.. *EXRTA POINTS* .. DONT SKIP :(( ! <br> ILL GIVE 40 POINTS .
    7·2 answers
  • One batch of walnut muffins uses
    5·1 answer
  • Three cell phones towers can be modeled by the points X(6,0), Y(8,4), and Z(3,9). Determine the location of another cell phone t
    11·1 answer
  • PLEASE! HELP HELP HELP!
    12·1 answer
  • an agent sold a land with 3% commission and he gave Rs9215000 to the owner find the amount of commission​
    12·1 answer
  • I need help..........................................
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!