1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ne4ueva [31]
2 years ago
8

Which values are solutions to the inequality below? Check all that apply.x2 < 81

Mathematics
2 answers:
11111nata11111 [884]2 years ago
5 0
A(6) and D(-4) are solutions to the equations

(6)^2 < 81  |  36 < 81

(-4)^2 < 81  |  16 < 81
snow_tiger [21]2 years ago
4 0
I just did one like this with you.
Take the number and square it. If it is less than 81, it is a solution. It cannot = 81 because the inequality is only <.

You might be interested in
Are there any ethical responsibilities that
Naya [18.7K]

Answer:

no...................

8 0
3 years ago
Anyone know what the answer is?
babymother [125]

A. 12

B. 34

C. (x+2)+(x+2)+(5+5)

3 0
2 years ago
Natasha had d dollars. She bought two ice creams which cost x dollars each. How much money does she have left?
Anit [1.1K]
M in this case stands for money, while d means dollars and x is the cost of the ice creams
m = d - x(2)
let me know if you have any other questions
:)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can you tell Is something is a unit rate
ArbitrLikvidat [17]

Unit rate is a ratio between two different units with a denominator of one. When we divide a fraction's numerator by its denominator, the result is a value in decimal form. For example: 8/4 = 2 and 3/6 = 0.5. When we write numbers in decimal form, we can write them as a ratio with one as the denominator.

For example, we can write 2 as 2/1, and 0.5 as 0.5/1. However, since that approach can be a little clumsy, we usually drop the one. That said, it's important to remember the one is there, especially when working with unit rates.

For instance, 8 miles/4 hours = 2 miles/hour. Notice again that, while we did not include the 1, we did include the unit 'hour' Miles per hour is a familiar expression, as are unit rates such as:

interest/amount invested

revolutions/minute

salary/year

Conversationally, the word ''per'' indicates we are using a unit rate.

4 0
3 years ago
Jonathan is catering an event for one of his clients. He has a maximum of $200 to spend on appetizers. Crab cakes cost $2.25 per
Lostsunrise [7]
101.25+81.25=182.5 is the answer of how much the cost.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5% of what number is 65
    11·1 answer
  • Do the values in the table represent a proportional relationship? HELP ASAP!!!!
    12·2 answers
  • Francine has a picture whose length is its width. She wants to enlarge the picture to have an area of 192 in2. What will the dim
    10·1 answer
  • Find the domain for the rational function f(x)=x-1/x+3
    15·1 answer
  • Martha has $10,000 saved and wants to attend a college with a current tuition of $10,000 a year. She will graduate from high sch
    6·1 answer
  • Slope= -1/3 passing through (9,-2)<br>point slop form?<br>slope intercept form?
    7·1 answer
  • 1. Which expression is equivalent to 8 - 3?
    15·1 answer
  • Multiply 3x3yand 4x3<br>Here,​
    12·1 answer
  • Can someone help me and clear this doubt up? i'll mark brainliest <br><br> EXPLAIN!
    15·2 answers
  • Find the solution set for this equation:<br> -a2+4a=0<br> (Separate the two values with a comma)
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!