1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kamila [148]
2 years ago
11

A book is 6 inches wide and 9 inches tall. A rectangle is shown. The length of the rectangle is labeled 6 inches. The width of t

he rectangle is labeled 9 inches. A publisher wants to use a scale factor of 1.5 to enlarge a book. What will the area of the front of the book be after the book is enlarged? 54 in2 81 in2 121.5 in2 78.75 in2
Mathematics
2 answers:
Nutka1998 [239]2 years ago
5 0
To figure this out, you would find the area of the book by doing 9 * 6, which is 54. Now what you do is multiply that by 1.5 since that is the scale factor, and you get 81 in²

I hope this helps you! If it does, please rate as Brainliest :D
stira [4]2 years ago
4 0
 The first step is to enlarge 6 inches.   6 inches enlarged by 1.5 = 9 inches
 Then 9 inches.                                  9 inches enlarged by 1.5 = 13.5 inches


 Next, you multiply to find the area.    area = 9 × 13 = 121.5 square inches

Hope this helps!! <3
You might be interested in
How many numbers are equal to the sum of two odd one digit numbers
Lynna [10]
4
8
6
12
10
16
14
= 7 numbers
5 0
3 years ago
Which would you use to compare 10 / 12 and 2 / 5 a common numerator or common denominator?
BartSMP [9]

We can compare 2 fractions by means of the cross multiplication method. In our case, we have

since 50 is greater than 24 then 10/12 is greater than 2/5:

\frac{10}{12}>\frac{2}{5}

3 0
8 months ago
A 6-yard piece of ribbon costs $36.72. What is the price per foot?
djyliett [7]

Answer:

$2.04

Step-by-step explanation:

Note that: 1 yard = 3 feet.

First, change the amount of yard (6) to feet:

6 x 3 = 18

6 yard = 18 feet.

Note: 18 feet = $36.72

Find the cost per foot (1 feet). Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Divide 18 from both sides.

(18 ft)/18 = ($36.72)/18

1 ft = 36.72/18

1 ft = 2.04/1

1 ft = $2.04

~

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please<br> NO BOTS!!
Aneli [31]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

Square root is a number that can be multiplied by itself , 8 × 8 is 64 , making it true.

5 0
1 year ago
Please help fast! My friend thinks it’s 52 but I think it’s 28.
Marizza181 [45]

Answer:

Hey there!

I'm sorry, but your friend is right.

It is the difference between -40 and 12, which is 52.

Let me know if this helps :)

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Really need this one ASAP please I need to pass my class!!!
    6·1 answer
  • Victor left his house riding his bike at a speed of 18 km/hr. When Victor was 1/2 km from his house, his brother Alex left the h
    10·1 answer
  • 15 is 9 more than j translate one step equations and solve
    7·1 answer
  • Why is 315 the lcm of 21 and 45?
    11·1 answer
  • I need help with my math
    10·1 answer
  • Write the equation of a line perpendicular to 3x + 4y = 9 that passes through (8, - 4)
    13·1 answer
  • Line p is parallel to line q. Which set of statements about the angles is true
    5·1 answer
  • What is the slope-intercept form of this equation? Show all your work. 6x + 2y = 12
    10·1 answer
  • Consider AAC and A XYZ shown below
    10·1 answer
  • Image below ill give branliest
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!