1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mila [183]
4 years ago
13

Help me with this math homework

Mathematics
1 answer:
sp2606 [1]4 years ago
5 0

Answer:

1.) 2 over 5

2.)7.5 over 50

3.)1 1/2

5.)0.95%

6.)2.5%

7.)0.94

i cant read 9 and ten

11.)61 over 100

12.)7 over 25

13.)207 over 1000

15.)14 over 25

16.)13 over 50

17.)3 over 500

19.)5 over 8

20.)42 over 125

21.)3 over 250

I tried my best!! hope this helps you out


You might be interested in
Suppose an apple picker in China earns an average wage of 45 cents per hour. An apple picker can harvest about 2.0 bushels of ap
Eduardwww [97]

Answer:

0.0398 dollars

Step-by-step explanation:

We are told in the question that

An apple picker in China earns an average wage of 45 cents per hour.

Mathematically

1 hour= 45 cents............ Equation 1

An apple picker can harvest about 2.0 bushels of apples each hour.

Mathematically

2.0 bushels = 1 hour ..............Equation 2

We are told that each bushel contains about 126 apples

1 bushel = 126 apples

2 bushels =

126 × 2

= 252 apples

Combining Equation 1 and 2 together,

We can say

An apple picker in 1 hour harvests 2 bushels of apples which is 252 apples and is paid 45 cents

1 hour = 2 bushels of apples

1 hour = 252 apples

1 hour = 45 cents

Hence we can say fro harvesting 252 apples, an apples picker is paid 45 cents

Mathematically,

252 apples = 45 cents

One gallon of apple juice requires 40 apples

We are to calculate the labor cost of one gallon of apple juice in dollars

If : 252 apples = 45 cents

40 apples = X cents

Cross Multiply

40 × 25 = 252 × X

X = (40× 25) ÷ 252

X = 3.984063745 cents

Hence the labor cost of 40 apples = 3.984063745 cents

Approximately = 3.98 cents

Converting 3.98 cents to dollars

100 cents = 1 dollar

3.98 cents =

= 3.98/100

= 0.0398 dollars.

Therefore, the labor cost of one gallon of apple juice in dollars is 0.0398 dollars.

8 0
3 years ago
You used a total of 67.5 yards of cotton material to make costumes for a play. Each costume used 11.25 yards of cloth . How many
Damm [24]
67.5 divided by 11.25 equals 6 so you made 6 costumes 
8 0
4 years ago
A coat that originally sold for $369.00 is on sale at a 40% discount? How much will you pay for the coat?
Triss [41]
The coat will cost $221.40. If you move a decimal two spaces to the left from 40% (.40) and multiply it by $369.00, you'll get $147.60. You then subtract $147.60 from $369.00 and get $221.40, the final price of the coat.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
ANSWER FAST Tell wether x and y are in a relationship.if so, find the unit rate. (Number 6)
valentinak56 [21]
The relationship is 1,5 because the hot air balloon rises 5 foot per 1 second.
4 0
3 years ago
Nicola claims that the product of any fraction and 1616 will always be less than 1616. complete the sentences below about nicola
LUCKY_DIMON [66]
Can't see the answer choices but Nicola is wrong. 16 * (12/8) = 24>16
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 3. Identify all the sets to which the number
    12·1 answer
  • What is the coefficients of x² in (2-3x) (x²-5)​
    15·2 answers
  • Given the parent function f(x) on the left below, which graph could represent g(x) = -f(x) -2
    6·1 answer
  • Analyze the diagram below and complete the instructions that follow. Find the values of x and y. Using those values, explain wha
    15·2 answers
  • Find 36% of 4.58. <br> A)0.5122 B)1.6488 C)5.122
    5·2 answers
  • Please show your work thanks
    6·1 answer
  • .....pleazeeeeeeee helpppppppppp
    7·2 answers
  • this wooden frame is made of three planks attached with glue and nails. the wood will be painted with emulsion paint which takes
    5·1 answer
  • 8. How much energy does a 12 V battery in your car use to move 2.5 C through the electrical
    14·1 answer
  • Draw the triangle and find the missing side then find the indicated trigonometric value. How do i solve this problem?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!