1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
3 years ago
13

Kadeem earns a salary of $1,800 per month plus a 10% commission on his sales. In order to save money for the down payment on a h

ouse, he decided to save 20% of his salary and 25% of his commissions each month.
Set up the equation that gives the monthly amount, S(x), he saves as a function of x, his total monthly sales.
Mathematics
2 answers:
barxatty [35]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is S(x)=0.025x+$360

docker41 [41]3 years ago
5 0
I'm guessing 99.65
1800+10%-20%-25%=99.65
but it probably wrong

You might be interested in
How many cubic feet are in 3 cubic yards?
OlgaM077 [116]
81 cubic feet are in 3 cubic yards.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the midpoint of (-3,-7) and (9,8)
Sliva [168]
Hope this will help you. It is a little hard to explain.

4 0
4 years ago
Karen went to the farmers market
Zinaida [17]

Answer:

6 papayas and 11 pineapples

Step-by-step explanation:

So, we need to find an answer of how many papayas and pineapples she bought, and we only spent $48.

So,  papayas are $2.50 each, and Pineapples are $3.00 each and we only bought 17 fruits total.

lets try 8 papayas, and 9 Pineapples.

$2.50 x 8 = $20.00 total on Papayas

$3.00 x 9 = $27.00 total on Pineapples.

That would only be $47 spent total.

Lets try 10 papayas and 7 pineapples.

$2.50 x 10 = $25.00

$3.00 x 7 = $21.00

That would only be a total of $26 spent.

Lets try 6 papayas and 11 pineapples.

$2.50 x 6 = $15.00

$3.00 x 11 = $33.00

This would be a total of $48 spent.

8 0
3 years ago
Verify that the given segments are parallel.
AlekseyPX

Answer:

Step-by-step explanation:

M and N and QR

4 0
3 years ago
3 Shamaya went shopping for school supplies. She bought 2 packages of
allsm [11]

Answer:

a.  $17.83

b.  $82.17

Step-by-step explanation:

a.

We need to find total cost of all the items.

2 package of pencil for 1.98 each: Total = 1.98 * 2 = 3.96

1 binder for 7.69:  Total = 7.69

1 divider for 2.69:  Total = 2.69

1 pencil box for 3.49:  Total = 3.49

We sum all of these to get:

3.96 + 7.69 + 2.69 + 3.49 = $17.83

b.

She only spent 17.83 and she had 100 dollars. So we subtract amount spent (17.83) from total (100) to get remaining balance.

100 - 17.83 = $82.17

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with these two math problems it’s homework and due and there provided in the picture above that being 2 and 4
    5·1 answer
  • PlZ, ANSWER I WILL MARK YOU BRAINLIEST AND GIVE YOUR 5 STARS!!!
    5·2 answers
  • PLEASE HELP!!
    9·1 answer
  • 6. Which equation represents: "Seven times the difference of a number and tenis
    11·2 answers
  • The radius of the circle is 7 cm. What is the area of the circle in cm2? Leave answer in terms of pi
    10·1 answer
  • 1. Solve for x.<br> (3x + 23)
    8·1 answer
  • Suppose an NBA basketball player shooting an uncontested 2-point shot will make the basket with probability 0.6. How- ever, if y
    13·1 answer
  • What is the percent change from 46 to 7? Round to the nearest tenth
    15·2 answers
  • Floyd is an aspiring music artist. He has a record contract that pays him a base rate of $200 a month and an additional $12 for
    15·1 answer
  • At a candy factory, butterscotch candies were packaged into bags of different sizes. Butterscotch candies per bag Stem | Leaf 5
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!