If twelve pounds of nails cost $3.84,what is the unit cost
2 answers:
<h2>
Answer: </h2>
The unit cost of nails is:
$ 0.32 per pound.
<h2>
Step-by-step explanation: </h2>
<u>Unit cost-- </u>
Unit cost means the cost of producing a single unit of a element.
The cost of 12 pounds of nails is: $ 3.84
Now, we are asked to find the unit cost i.e. the cost of 1 pound of nail.
i.e.
Hence,
Hey!
---------------------------------------------
Solution:
12 pounds = $3.84
3.84 / 12 = $0.32 per pound
---------------------------------------------
Answer:
$0.32 per pound (unit)
---------------------------------------------
Hope This Helps :)
You might be interested in
1750mg in 1.75g just move the decimal place over three places.
so its 1750mg
If the length is 7/6 the width w then the perimeter is w + (7/6)w + w + (7/6w) = 2((7/6)w + w) = 2w + (14/6)w = (26/6)w = (13/3)w. So the answer is the last one.
Answer:
Step-by-step explanation:
$1000×1.04⁵ ≅ $1216.65
interest ≅ $216.65
The answer is 17 because 42+4 is 46 and 46 minus 29 is 17
. Which numbers are all divisible by 5? 1. 124, 333, 315, 266, 391 2. 135, 205, 330, 275, 365 3. 135, 211, 330, 274, 252 4. 232,
Ad libitum [116K]
Any numbers are ending with 5 and 0 can divide by 5 so answer: <span>2. 135, 205, 330, 275, 365</span>