1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
3 years ago
5

If twelve pounds of nails cost $3.84,what is the unit cost

Mathematics
2 answers:
ipn [44]3 years ago
5 0
<h2>Answer:</h2>

The unit cost of nails is:

                        $ 0.32 per pound.

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

<u>Unit cost--</u>

Unit cost means the cost of producing a single unit of a element.

The cost of 12 pounds of nails is: $ 3.84

Now, we are asked to find the unit cost i.e. the cost of 1 pound of nail.

i.e.

\text{Unit cost}=\dfrac{\text{cost of 12 pounds}}{12}

\text{Cost of 1 pound of nail}=\dfrac{3.84}{12}

Hence,

\text{Cost of 1 pound of nail}=\$\ 0.32

Murljashka [212]3 years ago
3 0

Hey!

---------------------------------------------

Solution:

12 pounds = $3.84

3.84 / 12 = $0.32 per pound

---------------------------------------------

Answer:

$0.32 per pound (unit)

---------------------------------------------

Hope This Helps :)

You might be interested in
Lavasha and Keisha travel separately to their grandmother’s house, 114 miles away. Keisha leaves from the same place 30 minutes
Firdavs [7]
Skool is Cool so that means if you don’t go
4 0
2 years ago
PLEASE HELP ME!!!! In each diagram AB is tangent to C at B. Find the value of x.​
klio [65]
Answer is 9

Step by step explanation
As CB is radius CB=3, CA=3+7=10
X^2=(7+3)^2-3^2=100-9=81
X=9
3 0
2 years ago
What is an discriminant ​
igor_vitrenko [27]

Answer:

a function of the coefficients of a polynomial equation whose value gives information about the roots of the polynomial.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Noor rode her bike two fifth mile in one twelfth hour. At this rate, how far would Noor ride her bike in 1 hour?
Liula [17]
2/5 in 1/12 of an hour

x in 1 hour

So multiply 12 to both fractions

2/5 x 12 in 1/12 x 12 of an hour

We get now:

24/5 in 1 hour

or:

4 4/5 in 1 hour


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The slope on a graph
Elenna [48]
To calculate the slope of any graph y = mx + b is usually used
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the area of the rectangle or square 8yd 8yd
    12·1 answer
  • Find the value for b.<br> 3x^2– X – 10 = 0<br> Entor the correct answer
    7·2 answers
  • According to the website www.collegedrinkingprevention.gov, "About 25 percent of college students report academic consequences o
    14·1 answer
  • What of these types of income is taxed?
    11·1 answer
  • Find the value of x using angle properties &amp; the measure of
    12·1 answer
  • Can someone help me with 21
    5·1 answer
  • Expand and simplify 2(p + 2q – 3).
    13·1 answer
  • What is the length of the the midsegment of a trapezoid with bases of length 14 and 22?
    8·1 answer
  • 2. 1. A Popcorn machine makes 32x + 64 ounces, where x is the number of minutes that the machine is running. The table below rep
    8·1 answer
  • Please help I’ll give Brainly please
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!