1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mamont248 [21]
3 years ago
15

Accounting procedures allow a business to evaluate their inventory costs based on two methods: LIFO (Last In First Out) or FIFO

(First In First Out). A manufacturer evaluated its finished goods inventory (in $000s) for five products with the LIFO and FIFO methods. To analyze the difference, they computed (FIFO − LIFO) for each product. We would like to determine if the LIFO method results in a lower cost of inventory than the FIFO method.
Product FIFO (F) LIFO (L)
1 225 221
2 119 100
3 100 113
4 212 200
5 248 245
What are the degrees of freedom
Mathematics
1 answer:
ivanzaharov [21]3 years ago
8 0

Answer: The FIFO method result in lower cost of inventory than the LIFO method.

Step-by-step explanation:

In the FIFO method old inventories are used to determine cost of goods sold (COGS), which result to less income because COGS is lesser, while it is greater in LIFO.

However, in LIFO, old and outdated inventories are valued lower than the present price. It not a good indicator of ending inventory value.

B. To calculate the degree of freedom of the inventory sample given: 1. 225221, 2. 119100, 3. 100113, 4. 212200, 5. 248245.

STEP 1. Find the mean or average of the samples.

Let x be the sample average, and N the sample size which is 5

x = 225221 + 119100 + 100113 + 212200 + 248245/5 = 180975.8

STEP 2. Degree of freedom Df is given as Df = N - 1

Remember, N is the sample size given as 5.

Df = 5 - 1 = 4.

CONCLUSION:

This shows that four numbers from the samples given have the freedom to vary as long as the average remains 180975.8.

You might be interested in
Owen uses colored pencils on his homework assignment.
geniusboy [140]
21.325 is the correct answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
An employee worked 160.5 hours in May, 160.4 hours in May, 165.75 hours in June and 152.25 hours in July.
Fudgin [204]
486.65 is the answer to the question
3 0
3 years ago
Consider the data points (–4, –14), (–2, –7), (0, –3), (2, –2), and (6, –6). Which type of function would best model the data se
Lunna [17]

The solution is attached as a word file

Download doc
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Stokes bought 6 1/2 pounds of meat for a party. He used 2 1/4 pounds of meat to make tacos. The rest he used to make 1/4 pou
krok68 [10]

9514 1404 393

Answer:

  17

Step-by-step explanation:

The remaining amount of meat is ...

  6 1/2 - 2 1/4 = 4 1/4 = 17/4 . . . pounds

The number of 1/4 pound burgers that can be made with that amount of meat is ...

  (17/4)/(1/4) = 17/1 = 17

Mr. Stokes made 17 burgers.

6 0
3 years ago
How many 3s are in 48?
Nitella [24]
To find the answer, all you need to do is divide 48 by 3. This shall get you the answer 16. This means that there are sixteen(16) 3s in 48.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Me.Durham is contemplating which chauffeured car service to the airport. The first costs $30 up front and $3 per kilometer. The
    14·1 answer
  • A new concert venue just opened in downtown Atlanta and they are in the process of deciding how many tickets they can sell for e
    10·1 answer
  • Stanley noticed that he is both the 10th tallest and the 10th shortest student in his class. If everyone in the class is at a di
    12·1 answer
  • What would be the length of a fingernail that has an area of 6 cm² and a width of 2 cm ? - Physical Science
    9·1 answer
  • An ordinary dice is thrown once write down the probability that the dice lands on a number less that 3
    14·2 answers
  • CAN YOU PLEASE HELP ASAP!?
    9·2 answers
  • The lengths of two sides of a triangle are 14 inches and 4 inches which of following is the dimensions is the third side of the
    9·1 answer
  • If Jan can buy 12 copies of a certain book for $40, what is the unit rate for cost per copy? How much
    14·1 answer
  • There are 10 girls in the class. This is three less thank half the number of boys . How many boys are in the class?
    10·2 answers
  • A line passes through the points (2,21) and (8,27). Write a linear function rule in terms of x and y for
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!