Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
3x-9=2x+4
3x-9+9=2x+4+9
3x=2x+13
3x-2x=2x-2x+13
x=13
Check:
3(13)-9=2(13)+4
39-9=26+4
30=30
Answer:
x = 1/2y + 1
y = 2x - 2
Step-by-step explanation:
Let's solve for x.
4x−2y=4
Step 1: Add 2y to both sides.
4x−2y+2y=4+2y
4x=2y+4
Step 2: Divide both sides by 4.
4x
4
=
2y+4
4
x=
1
2
y+1
Answer:
x=
1
2
y+1
Let's solve for y.
4x−2y=4
Step 1: Add -4x to both sides.
4x−2y+−4x=4+−4x
−2y=−4x+4
Step 2: Divide both sides by -2.
−2y
−2
=
−4x+4
−2
y=2x−2
Answer:
y=2x−2
Hope this helps!
brainliest?
Five hundred six thousand seven hundred and nine.
If you divide 128 cookies by 8 trays, you'll get 16.
Therefore, theres 16 cookies baked in each 8 trays.