1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kitty [74]
3 years ago
7

What is the unit rate of $4.20 for 6 muffins

Mathematics
1 answer:
Sergio [31]3 years ago
7 0
Well, you would divide 4.20/6 to find the price of just 1 muffin. 4.20/6 is 0.7, meaning that the price for one muffin is 70 cents.
You might be interested in
0.2x - 1 = -1<br> Fndndndnddsmsmsskaalamakaksnsndnx c cncjxmdnd
Sedaia [141]

Answer:

0.2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Passes through (-4, -5), slope = 3/4
ra1l [238]

Answer:

Step-by-step explanation:

y+5 = ¾(x+4)

4 0
3 years ago
Give f(x)=4x-6 and g(x)=f(2x), write an equation for g
neonofarm [45]

Step-by-step explanation:

G(x) =4(2x)-6

G(x)=8x-6

7 0
3 years ago
The larger of two numbers is 15 less than two times the smaller number. If the sum of the two numbers is 63, find the LARGER num
Pachacha [2.7K]

Answer:

Let x = the smaller number

Let 3x + 15 = the larger number

x + 3x + 15 = 63

4x = 48

x = 12

3(12) + 15 = 51

Step-by-step explanation:

I hope this helps

8 0
3 years ago
Mateo is training for a race. On Monday Mateo ran 7/10 mile. On Tuesday Mateo ran 9/10 mile. how much farther did Mateon run on
Valentin [98]

Answer:

\frac{1}{5}

Step-by-step explanation:

\frac{9}{10} -\frac{7}{10} =\frac{2}{10} =\frac{1}{5}

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Show by using "proof by contradiction" that the set of binary sequences {0,1}N is uncountable.
    10·1 answer
  • The sum of two numbers is 52. The larger number is 8 more than the smaller number. What are the numbers?
    5·1 answer
  • Somebody help a girl out it’s my last question I need for my ixl. Please
    12·1 answer
  • How is locating -1.5 on a number line the same as locating 1.5 on a number line? How is it different?
    5·1 answer
  • What is the equivalent expression of 12d4
    14·1 answer
  • M∠LON = 7x-92 and m∠MON = 6x+12
    10·1 answer
  • Help please I need this fast
    5·1 answer
  • Dominic got a new job through the Valley Employment Service. The job pays $71.2K per
    7·1 answer
  • Levi rented a movie for $3.20 and bought a package of candy for $2.55. How much money did Levi spend in total?
    7·1 answer
  • -3x^2 – 24x – 13 = -13
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!