What is the unit rate of $4.20 for 6 muffins
1 answer:
Well, you would divide 4.20/6 to find the price of just 1 muffin. 4.20/6 is 0.7, meaning that the price for one muffin is 70 cents.
You might be interested in
Answer:
0.2
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
y+5 = ¾(x+4)
Step-by-step explanation:
G(x) =4(2x)-6
G(x)=8x-6
Answer:
Let x = the smaller number
Let 3x + 15 = the larger number
x + 3x + 15 = 63
4x = 48
x = 12
3(12) + 15 = 51
Step-by-step explanation:
I hope this helps
Answer:

Step-by-step explanation:
