1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kap26 [50]
3 years ago
14

What is the solution to the quadratic equation? y = x^2-4

Mathematics
1 answer:
Anika [276]3 years ago
7 0

(-2,2)

i just did my homework with the same question

You might be interested in
Answer the question below<br><br> 1 - (-4)
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the value of x? (Type an integer or a decimal.)
AfilCa [17]

Answer:

2.8

Step-by-step explanation:

10× X = 7× 4

X = 7×4/10 = 2.8

4 0
3 years ago
I mainly need help with #10, thank you!
Masja [62]

Answer:

10) 40

Step-by-step explanation:

just subtract 95 and 55

8 0
3 years ago
Which equation represents a line which is perpendicular to the line 4x + 3y = - 24 ?
Scorpion4ik [409]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4x+3y=-24

eq. of any line perpendicular to given line is

3x-4y=a

4y=3x-a

y=3/4x -a/4

where a is an arbitrary constant.

4 0
3 years ago
Separated by or signs ​
Mademuasel [1]

Answer:

4242

Step-by-step explanation:

car is the best

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Another way to say 35 in tens and ones
    14·2 answers
  • In circle D, angle ADC measures (7x + 2)°. Arc AC measures (8x - 8)°. Circle D is shown. Points A, B, and C are on the circle. P
    13·2 answers
  • A company has three different sites: site 1, site 2 and site 3. at site 1 70% of the employees are bu alum, at site 2 20% of the
    12·1 answer
  • Or is it d). 792 in^2
    11·1 answer
  • Please help solve much appreciated
    7·1 answer
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • Factor and cancel:<br>-3x²y⁵/18x⁵y²​
    14·1 answer
  • Please help.. pleaseeee
    15·2 answers
  • Solve the following equa<br> 8 (2v + 8) = 96<br> оа<br> v = 2<br> ii need help
    14·2 answers
  • A baker needs 40 fluid ounces of milk for a chocolate cake recipe and 64 fluid ounces of milk for a carrot cake recipe. How many
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!