1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
3 years ago
12

What are the roots of this equation 2x^2+7x-3=0

Mathematics
2 answers:
Ludmilka [50]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

2x^2+7x-3=0

by doing splitting the middle term we get/ <u>using quadratic eq we get-</u>

Let's solve your equation step-by-step.

2x2+7x−3=0

For this equation: a=2, b=7, c=-3

2x2+7x+−3=0

Step 1: Use quadratic formula with a=2, b=7, c=-3.

x=

−b±√b2−4ac

2a

x=

−(7)±√(7)2−4(2)(−3)

2(2)

x= −7±√73 /4

x= −7 4 + 1 4 √73 or x= −7 4 + −1 4 √73

Answer:

x= −7 4 + 1 4 √73 or x= −7 4 + −1 4 √73

please mark me as the brainliest:)

valentinak56 [21]3 years ago
4 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Last qestion if answered 40 points and brianlist and if right
Delicious77 [7]

Answer:

320 yards

Step-by-step explanation:

Alright, there was a lot of addition, and you're just gonna have to trust me, the answer is 320 yards

6 0
2 years ago
Azim wants to buy a tablet computer that is priced 180.50 if the sales tax rate on the computer is 8% how many dollars and cents
madreJ [45]

Answer: 98.1%

Explanation:

A 10% sale means that the post-sale price of the item is now 90%, or 0.9 of the original cost of the item. We then apply 9% sales tax by multiplying the 0.9 by 109%, or 1.09. 0.9 * 1.09 = .981, so the total cost of the item is 98.1% of the original pre-sale sticker price.

For percentage problems that do not deal with a specific starting number, it is always helpful to plug in 100 for the starting number. Here, we would then have a post-sale price of 90 dollars, and if we calculate the sales tax for the 90-dollar item it would be 90 * 0.09 = $8.10. THis gives us a total cost of 90 + 8.10 = $98.10, or 98.1% of the original 100-dollar price.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Gianna has a two $3,000 one year CDs at different banks. Each compounds
sertanlavr [38]

Answer:

Option D

Step-by-step explanation:

To calculate compound interest we will use the formula :

A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}

Where,

A = Amount on maturity

P = Principal amount = $3000

r = rate of interest = 8.4% = 0.084

n = number of compounding period = Monthly = 12

t = time = 1 year

Now put the values in the formula.

A=3000(1+\frac{0.08}{12})^{(12)(1)}

   = 3000(1+0.007)^{12}

   = 3000(1.007)¹²

   = 3000 × 1.08731066

   = 3261.93198 ≈ $3261.93

While the other bank compounds interest daily.

Therefore, n = 365

Now put the values in the formula with n = 365

=3000(1+\frac{0.084}{365})^{(365)(1)}

=3000(1+0.00023014)^{365}

=3000(1.00023014)^{365}

= 3000 × 1.08761958

= 3262.85874 ≈ $3262.86

Difference in the ending balance = 3262.86 - 3261.93

                                                       = $0.93

The difference in the ending balances of both CDs after one year would be $0.93.

8 0
3 years ago
Would You RATHER...Make $50,000 per year(everyone around you makes $25,000 per year)ORMake $100,000 per year24everyone around yo
faltersainse [42]

Answer:

I would rather make $50,000 per year(everyone around you makes $25,000 per year)

Step-by-step explanation:

I would because otherwise, everyone would be making $100 more than me I would rather make $25 more than them

6 0
3 years ago
What is 2/3 multiplied by 3/4 simplified? I need step by step to get answer.
Masteriza [31]
You start with the top number of each fraction and multiply them. So 2x3=6. Next you take the bottom number and multiply. So 3x4=12. That would give you a fraction of 6/12. 6 is half of 12 so 6/12 simplified is equal to 1/2. Hope this helps!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Tylenol elixir 325mg per 12.5ml the doctor ordered 260 mg how many mil would you give
    8·1 answer
  • Rewrite the following using the GCF and the distributive property<br> :32 + 54
    8·1 answer
  • What is the answer to this problem 90-40.74
    7·2 answers
  • Please helppp don’t understand
    12·2 answers
  • a train traveled 1/5 of the distance between two cities in 3/4 of an hour ,at this rate what fraction of the distance between tw
    12·2 answers
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.
    14·1 answer
  • What’s the answer to this?
    15·1 answer
  • At the market, you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the orchard, you can buy 7 bags of apples for $32.76. Which is the be
    14·1 answer
  • What is the value of x?
    5·2 answers
  • Help please! I don't understand.​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!