1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Afina-wow [57]
3 years ago
6

Can someone please help me I'm struggling with this question. What is the domain and range x-0.3 y-6

Mathematics
1 answer:
Yakvenalex [24]3 years ago
3 0

11. it IS a function

and the table shows the values of the domain and range

(-0.3,-6), (0.4, -3), (1.2, -1), (1.2, 4)

You might be interested in
Write a life situation for the inequality x<2
iVinArrow [24]

Answer:

see below (I hope this helps!)

Step-by-step explanation:

A real-life situation for this inequality could be "Tom runs a lemonade stand. His profit is x. If Tom knows that his profit is less than 2 dollars, what inequality represents this situation?"

3 0
2 years ago
0. Completa:<br>4.520.389 = 4__ +5CM + __+__+__+__+__<br>​
stira [4]

Answer:

<h2>4,520,389 = 4M + 5CM + 2DM + 3C + 8D + 9U</h2>

Step-by-step explanation:

In this proble, we defined:

  • D represents tens.
  • C represents hundreds.
  • M represents millions.
  • U is units.

So, the given number is 4,520,389, where we need to state the proper variable according to the position of each digit and its value.

4,520,389 = 4M + 5CM + 2DM + 3C + 8D + 9U

In words, the first term represents 4 millions, the second term represents 5 hundred thousands, the third term represents twenty thousands, the fourth term represents three hundreds, the fifth term represents eighty and the las term represents 9 units.

4 0
2 years ago
Store A sells 11 bagels for 9.57 Store B sells bagels for 3.52. How do the unit rates compare?
Sloan [31]
First you put the numbers in this form:

11 Bagels = $9.57
________ _______
? Bagels   = $3.52

Now they look like fractions but you have to cross multiply them like this: 11 x $3.52 which makes $38.72 then you divide $38.72 by $9.57 which makes the answer that you have to find which is 4.04597701 or just to round 4 and then that will be your answer.
4 0
3 years ago
The sum of two consecutive integers is 77. Find the integers.
SIZIF [17.4K]

Answer:

38 and 39

Step-by-step explanation:

Since the two integers are consecutive, then one is one larger than the other. Therefore, lets call them x and x+1. We can now set up the following equation:

x+(x+1)=77

2x+1=77

2x=76

x=38

x+1=39

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve this please: a=46c solve for c
Firlakuza [10]
a = 46c\\c = \frac{a}{46}
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Draw 2 lines to cut each triangle into the given shapes. 1 triangle and 2 trapezoids
    15·1 answer
  • Can anyone help with this?
    8·1 answer
  • I need help please this is due in about 5 minutes
    9·1 answer
  • What is 120 degrees radians
    15·1 answer
  • How do I find the slope​
    12·1 answer
  • Mark bought a plane ticket for $234, which was 80% of the original price. How much was the original price?
    5·1 answer
  • What is 5x times (3x^2 -5)
    14·1 answer
  • Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for a game controller at Electronics Plus
    7·2 answers
  • Simplify. Show your work.<br><br> (3x−5)(2x+7)
    10·2 answers
  • Will mark brainless
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!