1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexus [3.1K]
3 years ago
9

Please help me ASAP!!!

Mathematics
1 answer:
Galina-37 [17]3 years ago
4 0

Answer:

C XD

Step-by-step explanation:

The altitude of a triangle goes from the vertex (corner) to the opposite side.  It must be perpendicular to the opposite side ( at a right angle)

XD is an altitude

You might be interested in
Simplify and then evaluate the equation<br> when a= 2 and b = 4.<br> b2 + 3(b – 62) – 2a= [?]
I am Lyosha [343]

Answer:

-170

Step-by-step explanation:

First, you would substitute 2 and 4 for a and b. 4 times 2 + 3(4 - 62) - 2 times 2 = ?

Then, do 4 times 2 (8), 3(4-62)=3(-58)

8 + -174 - 4 = -170

5 0
3 years ago
Saving...
vesna_86 [32]

Answer:

m\angle y=35.69^o

Step-by-step explanation:

The picture of the question in the attached figure

we know that

In the right triangle of the figure

sin(y)=\frac{7}{12} ----> by SOH (opposite side divided by the hypotenuse)

using a calculator

m\angle y=sin^{-1}(\frac{7}{12})=35.69^o

8 0
3 years ago
Help!! !,<br>is it right or not ​
Dahasolnce [82]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

The answer is to find the sum of each number, because factors are pulling out from total numbers, but when multiplying you don't need to pull out anything so it would be number

3 0
2 years ago
Whats the value of x
Vlad [161]

Answer:

write  quizzes rock cheat  and press the first result you get then write the code for the game and it will show all the answers for all the question  

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Omas is making trail mix using granola and walnuts. He can spend a total of $12 on the ingredients. He buys 3 pounds of granola
Serga [27]

Answer:

Omas can buy 1 pound of walnuts.

Step-by-step explanation:

From the information given, you can say that the total cost would be equal to the result of multiplying the price per pound of granola for the number of pounds of granola plus the result of multiplying the price per pound of walnuts for the number of pounds of walnuts, which would be:

Total cost=2x+6y, where

x is the number of pounds of granola

y is the number of pounds of walnuts

Now, you can replace the values on the formula and solve for y:

12=(2*3)+6y

12=6+6y

6=6y

y=1

According to this, the answer is that Omas can buy 1 pound of walnuts.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For vectors t, u, v, and w defined as shown, select the TRUE equation.
    7·1 answer
  • The distance, y, in miles, traveled by a car for a certain amount of time, x, in hours, is shown in the graph below:
    11·1 answer
  • The price of the jeans was reduced $8 per week for 6 weeks. By how much did the price of the jeans change over the 6 weeks?
    11·1 answer
  • Five times the sum of three consecutive integers is 150. what are the integers?
    5·1 answer
  • A sphere has a radius of 9 in. An artist creates a replica of the structure that has been scaled up by a factor of 1.5.
    6·2 answers
  • QUESTION 4: BUSINESS DECISIONS [20 MARKS]
    13·1 answer
  • Use front-end rounding to estimate the sum:
    6·2 answers
  • Which multiplication expression is equal to 1/4÷1/3​?
    5·1 answer
  • A dozen large muffins cost $7.99.<br> How much does each muffin cost?
    8·2 answers
  • For a function f(x), the difference quotient is x + one-half h + 15. Which statement explains how to determine the average rate
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!